Niemiecka prasa chwali Andrzeja Dudę. „Dał dobry przykład”

Andrzej Duda dał dobry przykład odwiedzając w połowie kwietnia Kijów i wygłaszając przemówienie w ukraińskiej Radzie Najwyższej – pisze w środę niemiecki dziennik „Handelsblatt”.
Andrzej Duda Niemiecka prasa chwali Andrzeja Dudę. „Dał dobry przykład”
Andrzej Duda / fot. PAP / Leszek Szymański

W ocenie niemieckiej prasy polski prezydent dał dobry przykład, odwiedzając w kwietniu Kijów, a także wygłaszając przemówienie w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Dziennik twierdzi, że „bliska współpraca i obrona sąsiedniego kraju przed rosyjską inwazją jest dla Polski racją stanu” i przypomina, że tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński i jego brat Jarosław już w 2008 r. „ostrzegali, że wkroczenie do Gruzji było pierwszym krokiem w rosyjskich planach imperialnych”.

„Na uwagę zasługuje to, gdy [Andrzej Duda - przyp. red.] w wywiadzie porównuje Putina do Hitlera, tym bardziej że niemal jednym tchem ostro krytykuje dialog między Berlinem, Paryżem a Moskwą” – podkreśla autor artykułu Ivo Mijnssen.

Według niemieckiej gazety rosyjska inwazja na Ukrainę potwierdziła słuszność postawy Polski wobec polityki Władimira Putina. „Handelsblatt” uważa, że Polska „nagle staje się wzorem wewnątrz Unii Europejskiej”.

Dziennik chwali kraj nad Wisłą za jego postawę wobec ukraińskich uchodźców: „Kraj ten przyjął tymczasowo prawie cztery miliony ludzi z sąsiedniego państwa, od początku wojny dostarcza ciężką broń i zabiega o coraz ostrzejsze sankcje. Inne stolice są w głębi duszy bardziej sceptyczne – publicznie bardziej powściągliwa polityka nie jest dobrze odpierana”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe