„Gdy w TVN całkiem apolityczny sędzia Tuleya orzeka, iż…” Mocne słowa byłego senatora PO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Takich zmian domagała się Komisja Europejska, uzależniając od nich akceptację polskiego KPO. Nie wszystkim jednak decyzja KE się podoba.
 „Gdy w TVN całkiem apolityczny sędzia Tuleya orzeka, iż…” Mocne słowa byłego senatora PO
/ fot. Ralf Lotys / Wikimedia Commons

Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Zdaniem wielu polityków opozycji, a także sędziów Komisja Europejska popełniła błąd zatwierdzając polski Krajowy Plan Odbudowy i godząc się na utworzenie Izby Odpowiedzialności Zbiorowej w zamian za Izbę Dyscyplinarną. W rozmowie z Wirtualną Polską sędzia Piotr Gąciorek ze stowarzyszenia sędziów „Iustitia” stwierdził, że „Komisja Europejska powinna zaskarżyć do TSUE przepisy dotyczące nowej Krajowej Rady Sądownictwa”. – Zmiany, które przyjął Sejm, są pozorne. To jest tak, jakbyśmy dziurę w burcie łatali tekturą na klej szkolny, a nie solidną łatą z żelaza – dodał.

Wymowne słowa byłego senatora PO

Do całej sytuacji postanowił odnieść się w mediach społecznościowych były senator PO i jeden ze współzałożycieli tej partii Robert Smoktunowicz.„Gdy w TVN całkiem apolityczny sędzia Tuleya orzeka, iż nowa ustawa o SN (Izba Dyscyplinarna) nie spełnia oczekiwań TSUE i jest nie do zaakceptowania przez Komisję Europejską a zatem nie otrzymamy funduszy z Brukseli… pozostaje tylko się rozejść i zgasić „w tem kraju” światło” – napisał na Twitterze.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe