Sprawa sędziego Żurka przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zapadł wyrok

Polska naruszyła prawo dostępu do sądu oraz wolność ekspresji sędziego Waldemara Żurka – orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zasądzono także na jego rzecz łącznie 25 tys. euro tytułem zadośćuczynienia.
 Sprawa sędziego Żurka przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zapadł wyrok
/ fot. YouTube / Uniwersytet Warszawski

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie miały na celu zastraszenie lub nawet uciszenie skarżącego, który próbował bronić praworządności oraz niezależności sędziowskiej.

W dalszej części wyroku napisano, że działania służb i instytucji państwowych miały na celu wywołanie „efektu mrożącego” nie tylko wobec sędziego Żurka, ale także innych sędziów uczestniczących w debacie publicznej.

Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sadownictwa do 2018 r. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego "Themis". Jest krytykiem zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd PiS. Rzecznik dyscyplinarny sędziów w ostatnich latach wielokrotnie stawiał mu zarzuty dyscyplinarne.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe