Uroczystość Bożego Ciała. Przez całą Polskę przeszły procesje [WIDEO, FOTO]

W czwartek 16 czerwca Polacy tłumnie wzięli udział w uroczystościach związanych z kluczowym dla katolików świętem.
Góralska procesja Bożego Ciała Uroczystość Bożego Ciała. Przez całą Polskę przeszły procesje [WIDEO, FOTO]
Góralska procesja Bożego Ciała / PAP/Grzegorz Momot

– W Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana Bożym Ciałem, sięga XIII w. Udział w procesji eucharystycznej bez uczestnictwa w mszy św. świadczy o niezrozumieniu istoty uroczystości

– wyjaśnia jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.

– Celem obchodów jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące za sakrament Eucharystii. Wierni przepraszają także Boga za zniewagi wyrządzone wobec Najświętszego Sakramentu, wynikające z grzeszności i oziębłości ludzkiej oraz bluźnierstw

– tłumaczy jezuita.

Kościół katolicki wierzy, że "w Najświętszym Sakramencie Eucharystii są obecne prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus".

Tradycja Bożego Ciała sięga aż XIII wieku, kiedy bulla "Transiturus de hoc mundo" papieża Urbana IV ustanowiła święto dla Kościoła lokalnego. Papież Jan XXII rozpropagował je w całym Kościele.

Abp: Czy szanujemy naszą tradycję?

W homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen, a jedynym gwarantem trwałego pokoju na Ziemi jest pojednanie z Jezusem Chrystusem wyrażone również w miłości wobec bliźnich.

Zdaniem hierarchy, Polacy powinni postawić sobie pytanie o ich osobisty stosunek do tradycji – czy ją szanujemy, czy też:

– Wstydliwie odwracamy się od niej, uważając ją za przejaw zaściankowości, zamknięcia na świat, lub za rodzaj kuli u nogi, która nie pozwala nam stawać się obywatelami świata

– nauczał wiernych.

"Polskość to nienormalność"?

Podkreśla, że zadawanie sobie takich pytań jest uzasadnione w obecnej sytuacji – kiedy wśród prominentnych polityków pojawiają się twierdzenia, że "polskość to nienormalność". Ostrzega, że traktowanie poważnie podobnych głosów to niebezpieczny krok, który może prowadzić do zatracenia przez Polaków ich tożsamości narodowej i duchowej.

– Jest to rodzaj zdrady wobec tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i oddawali za nią własne życie, i którym dzisiaj zawdzięczmy naszą wolność.

– zauważa duchowny.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe