Eurowizja nie dla Ukrainy? Jest komunikat EBU

Ukraina nie będzie organizować konkursu Eurowizji w 2023 roku. Z różnych spekulacji wynikało, że być może organizatorem będzie Polska, lecz dzisiejsze doniesienia całkowicie przekreślają ten pomysł. Jest komunikat Europejskiej Unii Nadawców. Kto najprawdopodobniej będzie organizatorem Eurowizji w 2023 roku?
 Eurowizja nie dla Ukrainy? Jest komunikat EBU
/ YouTube

Ukraina w tym roku została zwycięzcą konkursu Eurowizji. Zgodnie z regulaminem to właśnie wschodni sąsiad Polski powinien w 2023 roku zorganizować kolejny konkurs. Tak się jednak nie stanie ze względów bezpieczeństwa. Podano, który kraj ewentualnie może zostać organizatorem najbliższego konkursu Eurowizji. Niestety nie jest to Polska, o czym ostatnio spekulowano.

Kalush Orchestra podbił serca fanów Eurowizji i tym samym zwyciężył w tym roku na konkursie Eurowizji. Jednak ze względu na wojnę na Ukrainie impreza w 2023 roku nie odbędzie się u naszych wschodnich sąsiadów. Europejska Unia Nadawców wydała w tej sprawie komunikat.

„Tradycją jest, że kraj, z którego pochodzi zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizja, jest gospodarzem konkursu w kolejnym roku, chyba że nie pozwalają na to kryteria bezpieczeństwa” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

„Biorąc pod uwagę trwającą wojnę po inwazji Rosji na zwycięzcę Eurowizji 2022, Europejska Unia Nadawców sprawdzała możliwość organizacji konkursu przez Ukrainę. Konkurs Piosenki Eurowizja jest jedną z najbardziej wymagających produkcji telewizyjnym na świecie, przy organizacji którego pracują tysiące osób, a którego przygotowanie wymaga przynajmniej 12 miesięcy” – tłumaczą dalej organizatorzy.

„Z uwagi na sytuację polityczną EBU z głębokim żalem stwierdza, że kryteria bezpieczeństwa potrzebne do organizacji konkursu w Ukrainie nie mogą być spełnione przez tamtejszego nadawcę” – wyjaśnia EBU.

„Chcemy podziękować stronie ukraińskiej za współpracę i próbę wypełnienia zobowiązań oraz rozpatrzenie wszystkich możliwych scenariuszy organizacji konkursu po zwycięstwie zespołu Kalush Orchestra w Turynie w maju tego roku. Przyszłoroczny konkurs piosenki Eurowizja nie może być zorganizowany przez Ukrainę, o czym informujemy z głębokim żalem i podzielamy zawód, jaki może to sprawić stronie ukraińskiej” – dodano.

Podano także, gdzie ewentualnie może się odbyć impreza.

„W związku z tą decyzją EBU podjęło rozmowy o organizacji konkursu w kraju, z którego pochodzi laureat drugiego miejsca w tegorocznym konkursie – z brytyjskim nadawcą BBC. Chcielibyśmy, by zwycięstwo Ukrainy w tegorocznym konkursie było odpowiednio podkreślone w przyszłorocznym show. Jest to dla nas priorytetowy wątek w dyskusji z potencjalnym gospodarzem Eurowizji 2023” – podsumowano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe