Przełożona podjęła decyzję: prezentki rezygnują z prowadzenia DPS-u w Jordanowie

13 czerwca media opublikowały informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Zgodnie z opublikowanymi przez portal wp.pl materiałami dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mieli być wiązani do łóżka, bici, zamykani w klatce i obrażani. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek prowadzącego DPS odniosła się do sprawy w oficjalnym komunikacie już 13 czerwca br., a obecnie podała do wiadomości swoją decyzję w sprawie dalszych losów DPS-u.
s. Anna Telus Przełożona podjęła decyzję: prezentki rezygnują z prowadzenia DPS-u w Jordanowie
s. Anna Telus / YT print screen/TVP3 Rzeszów

Poniżej publikujemy w całości oświadczenie m. Anny Telus, które dostępne jest także na oficjalnej stronie zakonu:

Oświadczenie w sprawie dalszego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie


Kierując się odpowiedzialnością za istnienie i funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, w szczególności troską o Podopiecznych, Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek dnia 15 czerwca br. podjęła decyzję o odstąpieniu od prowadzenia DPS-u w Jordanowie. Rada podjęła też decyzję, że sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi Podopieczni.


Zgodnie z ustaleniami z Wojewodą Małopolskim, nowym organem prowadzącym DPS będzie Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Formalne warunki przekazania zostaną doprecyzowane w najbliższych dniach. Już dziś jednocześnie Zgromadzenie otrzymało gwarancję, że pracownicy DPS-u zostaną zatrudnieni przez nowy organ prowadzący na dotychczasowych warunkach. Jako przełożona generalna podtrzymuję gotowość pełnej współpracy z organami państwowymi w wyjaśnieniu wszystkich zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki.


Nie ma akceptacji dla zachowań sprzecznych z misją naszego Zgromadzenia, którą jest służba drugiemu człowiekowi, zwłaszcza najmniejszemu i bezbronnemu. Dalsze decyzje będą uzależnione od wyników toczącego się postępowania.


M. Anna Telus
przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

Przypomnijmy, że Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywane prezentkami [od łacińskiego „praesentatio”, czyli „ofiarowanie” – przyp. red.], powstało w 1627 roku w Krakowie. Założycielką była bł. Zofia z Maciejowskich Czeska. Zgromadzenie w większości posiada wspólnoty na terenie Polski, ale prowadzą też działalność na Ukrainie i w Rzymie. Siostry prowadzą szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, internaty, dom dziecka i DPS, zajmują się także katechizacją i pracą w parafiach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe