Ropa z Wenezueli zamiast rosyjskiej? Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
Tankowiec w porcie w Gdańsku. Zdjęcie poglądowe Ropa z Wenezueli zamiast rosyjskiej? Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy
Tankowiec w porcie w Gdańsku. Zdjęcie poglądowe / Wikipedia CC BY 2,5 Brosen

Wenezuela jest wprawdzie objęta sankcjami USA na eksport ropy, ale w maju Waszyngton zezwolił rządowi w Caracas na sprzedaż tego surowca do Europy. Według danych Refinitive Eikon, platformy zajmującej się analizami finansowymi, 650 tys. baryłek ciężkiej ropy ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli statkiem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni.

Byłby to pierwszy od dwóch lat transport ropy z Wenezueli, która ma największe potwierdzone zasoby tego surowca na świecie.

W kierunku Wenezueli płynie także tankowiec Pantanassa. Według Reutersa oczekuje się, że jeszcze w tym miesiącu na jego pokład załadowane zostanie 2 mln baryłek rozcieńczonej ropy naftowej, która także trafi do Europy, z opcją sprzedaży części ładunku hiszpańskiej firmie Repsol, zajmującej się przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego. (PAP)

zm/ mal/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe