Niepokojące słowa prezydenta Chin. Tak mówił o współpracy z Rosją

Prezydent Chin Xi Jinping, który w piątek wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu, ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.
Władimir Putin i Xi Jinping Niepokojące słowa prezydenta Chin. Tak mówił o współpracy z Rosją
Władimir Putin i Xi Jinping / fot. YouTube / CGTN

Dziś współpraca między Rosją a Chinami nasila się. Handel w pierwszym półroczu tego roku opiewał na dziesiątki miliardów dolarów i możemy oczekiwać nowych rekordów w najbliższych miesiącach, co jest świadectwem wspaniałej kooperacji między naszymi narodami

– powiedział Xi, cytowany przez telewizję CNBC.

Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent Władimir Putin złożył w Chinach na początku lutego.

Wymiana handlowa Rosji z Chinami o 28 proc. większa niż rok wcześniej

Według relacji chińskich mediów, które przytacza CNBC, Xi wezwał do zniesienia barier w handlu międzynarodowym i pogłębionej współpracy z innymi krajami, w tym z Rosją. Podkreślił, że ekonomiczny potencjał Chin nie uległ zmianie i zapowiedział dalszy rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też Inicjatywą Jednego Pasa i Jednej Drogi.

Według eksperta banku Morgan Stanley Chrisa Toomeya wymiana handlowa między Chinami i Rosją osiągnęła w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wartość 65,81 mld dol. i była większa o 28 proc. niż rok wcześniej, a jej rozwój związany jest głównie ze wzrostem importu rosyjskich dóbr do Chin.

Putin, który skomentował później nagrane wystąpienie Xi, powiedział, że bliska współpraca Moskwy z Pekinem nie jest związana z obecnym kontekstem geopolitycznym i wynika z wielkiego potencjału Chin.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe