USA: biskup odbiera szkole jezuickiej status placówki katolickiej

Po wielomiesięcznym impasie jezuickie gimnazjum w Worcester, w stanie Massachusetts, zostało pozbawione statusu szkoły katolickiej przez miejscowego biskupa, za sprzeciwienie się jego nakazowi zaprzestania wywieszania flag popierających LGBT i ruch Black Lives Matter – donosi agencja CNA.
flaga LGBTQ+ USA: biskup odbiera szkole jezuickiej status placówki katolickiej
flaga LGBTQ+ / pixabay.com/QuinceCreative

„Wywieszanie tych flag przed szkołą katolicką wysyła mieszane, mylące i gorszące przesłanie do opinii publicznej na temat stanowiska Kościoła w tych ważnych kwestiach moralnych i społecznych” – stwierdził biskup Worcester Robert McManus w dekrecie z 16 czerwca.

„Nativity School of Worcester nie może od tej pory określać się jako szkoła «katolicka» i prezentując swój charakter nie może już używać tytułu «katolicka»” - zaznaczył. Oznacza to, że na terenie tej placówki nie można odprawiać Mszy świętej, sprawować sakramentów i sakramentaliów, ani sprawować nabożeństw „szkolnych” w jakimkolwiek budynku kościelnym lub kaplicy na terenie diecezji Worcester".

Prawo kanoniczne stanowi, że „żadna szkoła, chociażby w rzeczywistości była katolicka, nie może nosić nazwy szkoła katolicka bez zgody kompetentnej władzy kościelnej” (KPK 803 § 3). 

Bp McManus zaznaczył, że jest to jego „święty obowiązek i niezbywalna odpowiedzialność”, aby określić, kiedy szkoła działa wbrew zasadom nauki katolickiej i lekceważy prawowitą władzę biskupa jako strażnika i nadzorcy edukacji katolickiej w diecezji Worcester”.

Wyjaśnił, że flaga „Gay Pride” wyraża poparcie dla „małżeństw” homoseksualnych i aktywnego praktykowania ich stylu życia jako osób LGBTQ+. Dodał, że „Kościół katolicki naucza, iż każde życie jest święte i Kościół z pewnością jednoznacznie popiera hasło «Black lives matter» i zdecydowanie potwierdza, że każde życie się liczy”. „Jednakże ruch «Black Lives Matter» przejął to wyrażenie i promuje platformę, która jest bezpośrednio sprzeczna z katolicką nauką społeczną o znaczeniu i roli pełnej rodziny i dąży do zakłócenia struktury rodziny, co stoi w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego”.

Szkoła zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji i będzie nadal wywieszać flagi, twierdząc, że żadna decyzja diecezji nie wpłynie na jej działalność.

Prowadzona przez jezuitów Nativity School of Worcester uczy chłopców w klasach od piątej do ósmej. Jej uczniowie to głównie Afroamerykanie i Latynosi, a nauka jest bezpłatna. Szkoła jest prowadzona prywatnie i nie jest częścią diecezjalnego systemu szkolnictwa.

st (KAI) / Worcester


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe