Politico: Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę kolejne systemy HIMARS

Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS jako kolejną transzę pomocy wojskowej - poinformował w sobotę portal Politico, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.
Ważne! Politico: Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę kolejne systemy HIMARS
Ważne! / grafika własna

"Według dwóch przedstawicieli ministerstwa obrony USA są skłonne wysłać Ukrainie kolejne cztery wyrzutnie rakiet jako następną transzę pomocy wojskowej" - napisało Politico i zaznaczyło, że jeśli ten plan zostanie zaakceptowany przez Biały Dom, podwoi to liczbę wysoce mobilnych systemów rakietowych wysyłanych przez USA na Ukrainę.

Według Politico decyzja w tej sprawie nie jest jednak jeszcze ostateczna i będzie "oparta na pilnych potrzebach Ukrainy", a ostateczna liczba systemów może ulec zmianie w ostatniej chwili.

Portal przypomina obawy Białego Domu o możliwość ostrzeliwania tymi systemami terenów rosyjskich. Przytacza jednak słowa szefa ukraińskiej grupy negocjacyjnej z Rosją Dawyda Arachamii, który zapewnił Waszyngton, że amerykańska broń będzie używana tylko na Ukrainie.

"Jesteśmy gotowi podpisać wszelkie gwarancje na piśmie” – powiedział portalowi.

O kolejnej transzy systemów HIMARS mówił przed dwoma dniami doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak wyjaśniał, wyrzutnie muszą być przekazywane partiami ze względu na ograniczone możliwości "absorbcji" nowej broni przez stronę ukraińską.

Zaznaczył przy tym, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy już ukończyła kurs, a szkolenia odbywają się w bardzo szybkim tempie.

Jak dotąd USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie czterech wyrzutni HIMARS, zaś Wielka Brytania i Niemcy - do dostarczenia łącznie sześciu sztuk gąsienicowej wersji tego systemu, M270 MLRS. (PAP)

zm/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Co to za język? Tusk o oczyszczaniu Polski z brudu Wiadomości
Co to za język? Tusk o "oczyszczaniu Polski z brudu"

Szef PO Donald Tusk podczas spotkania w Krośnie Odrzańskim zobowiązał się do tego, że jego formacja "oczyści Odrę". To ma wymiar praktyczny dotyczący Odry, ale ma też wymiar uniwersalny, symboliczny, bo trzeba Polskę oczyścić z tego brudu – brudu materialnego i brudu w polskim życiu publicznym – mówił Tusk.

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał” Wiadomości
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał”

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał i nie należy wzbraniać się przed tym, że trzeba będzie zademonstrować siłę, albo na jakimś etapie w przyszłości jej użyć. Jest to wręcz kopernikański przewrót w myśleniu białoruskiej opozycji. Wcześniej, jeśli takie pomysły się pojawiały, to ich autorzy byli szufladkowani jako prowokatorzy i osoby chcące zaszkodzić, a nie pomóc” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz nie pamięta rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Wiadomości
Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał wpływ na decyzję o umorzeniu podatku w wysokości 47 mln euro prywatnemu bankowi Warburg. Scholz zaprzeczył by doszło do wykorzystania „wpływów politycznych” i dodał, że rozmów z głównym podejrzanym, szefem banku Christianem Oleariusem „nie pamięta”.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe