40 tysięcy białoruskich informatyków dostało polskie wizy w ramach programu Poland Business Harbour

W ciągu ostatnich dwóch lat Białorusini otrzymali 650 000 wiz Schengen, a 40 tys. informatyków otrzymało wizy do programu relokacji Poland Business Harbour – pisze na Twitterze niezależny białoruski dziennikarz Franak Wiaczorka.
 40 tysięcy białoruskich informatyków dostało polskie wizy w ramach programu Poland Business Harbour
/ fot. YouTube / Al Jazeera English

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w znaczący sposób wzrosło zainteresowanie programem Poland Business Harbour, czyli pakietem, który ułatwia specjalistom z branży IT, start-upom, a także małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację do Polski.

W niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda przekazał, że w pierwszym roku działania programu wydano około 3,5 tys. rekomendacji, ale od wybuchu wojny było już ich 22 tys. Najwięcej, bo ponad 90 proc. dotyczyło osób z Białorusi, a na drugim miejscu (ok. 5 proc.) znalazły się osoby i podmioty z Rosji, które – jak wyjaśnił – uciekały przed wprowadzonymi sankcjami.

„Ten drenaż mózgów jest wynikiem represji Łukaszenki”

Białoruski działacz społeczny i polityczny, niezależny dziennikarz Franak Wiaczorka oświadczył na Twitterze, że w ciągu ostatnich dwóch lat „Białorusini otrzymali 650 000 wiz Schengen, a 40 tys. informatyków otrzymało wizy do programu relokacji Poland Business Harbour”.

„Polska przyznała również 35 000 wiz humanitarnych. Ten drenaż mózgów jest wynikiem represji Łukaszenki” – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe