Ten kraj skusił się na promocję Putina. Kupuje ogromne ilości węgla i ropy

Wojna na Ukrainie trwa. W efekcie agresji Rosji na terytorium Ukrainy Moskwa została objęta sankcjami, które dotyczą między innymi rezygnacji lub znaczącego ograniczenia kupna jej surowców przez wiele światowych gospodarek. Są jednak państwa, które w tej sytuacji starają się skorzystać. Mowa tu przede wszystkim o Indiach.
 Ten kraj skusił się na promocję Putina. Kupuje ogromne ilości węgla i ropy
/ fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rosja w sytuacji ograniczenia handlu z zachodem zaczęła szukać innych kontrahentów. Jednym z nich, który bardzo chętnie robi zakupy surowców od Rosji są Indię. Ten Azjatycki kraj potępił oczywiście agresję Rosji, lecz nie dołączył się do sankcji względem Kremla, co tłumaczył trudną sytuacją na świecie oraz koniecznością dbania o swoich obywateli.

Indie zdecydowanie postanowiły zwiększyć zakup surowców pochodzących z Rosji. Z informacji, które przekazał Reuters wynika, że tylko w ciągu 20 dni (do 15 czerwca) azjatycki potentat zwiększył wartość zakupów węgla do 331,17 mln dol. Średnio każdego dnia kupowały węgiel za aż 16,5 mln dol. Dotąd, przez pierwsze trzy miesiące wojny, uśredniając, kupowały dziennie węgiel za 7,71 mln dol.

To jednak nie koniec zakupów, na które "do Rosji" wybrały się Indię. Mowa tu także o ropie. w ciągu ostatnich 20 dni (do 15 czerwca) wartość importu ropy z Rosji do Indii wzrosła do 2,22 mld dol. To ogromna ilość i jednocześnie spory skok, bo w analogicznym okresie ubiegłego roku były to wartości rzędu przeszło 110 mln dol. - policzył Reuters.

Zakup dodatkowo ułatwiają Rosjanie, którzy z powodu niechęci zachodu mają nadwyżki surowca. W tej sytuacji sprzedają Indiom z rabatami, które dochodzą nawet do 30 proc. To jednak nie koniec, ponieważ mocno angażowane w przeprowadzenie transakcji są także rosyjskie banki, które starają się udostępnić jak najwięcej dogodnych form płatności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe