MSZ Czech: Mamy zaufanie do Niemiec. Polska zmieniła zdanie ws. praworządności

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech – Jan Lipavsky podkreślił, że dla Unii Europejskiej praworządność ma fundamentalne znaczenie. W dodatku Praga ma mieć "wielkie zaufanie" do Berlina i krytyczny stosunek do Węgier.
 MSZ Czech: Mamy zaufanie do Niemiec. Polska zmieniła zdanie ws. praworządności
/ YouTube: Voice of America

Kwestia praworządności jest fundamentalna. Z zadowoleniem przyjmuję kroki podjęte obecnie przez polski rząd. Jeśli chodzi o Węgry, uważamy w Czechach, że prawo unijne musi być przestrzegane” – powiedział Lipavsky w wywiadzie dla weekendowego wydania niemieckiej gazety „Sueddeutsche Zeitung”.

Czeski minister był pytany o to, czy Grupa Wyszehradzka "jeszcze żyje". W odpowiedzi dyplomata odparł, że aktualnie przewodnictwo przejmuje Słowacja. Lipavsky dodał przy tym, że dostał już zaproszenie od Ivana Korcoka - ministra spraw zagranicznych Słowacji.

Tak więc jeszcze pracujemy – podkreślił.


Natomiast polsko-węgierski tandem uległ skłóceniu na tle stosunku do Ukrainy, a Polska zmieniła zdanie w sprawie praworządności – powiedział.

Jan Lipavsky podkreślił także, że obdarza Niemcy sporym zaufaniem. Niemiecko-czeskie relacje mają być tak dobre, jak nigdy przedtem. Są jednak pewne różnice, które pojawiają się choćby w kwestii energii i ochrony środowiska, lecz w innych aspektach stosunki między Pragą i Berlinem układają się dobrze.

Nasz sojusz istnieje już 30 lat. Formy współpracy mogą się zmieniać, ale długie historyczne tradycyjne powiązania przeważają – zaznaczył.

Szef MSZ Czech zastrzegł, że jest sceptyczny wobec planów federalizacji Europy, które oznaczałyby wyraźne ograniczenie kompetencji rządów narodowych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe