Zapomniane Domy Pomocy Społecznej. Solidarność chce zmiany warunków pracy i wyższych płac

W poniedziałek 20 czerwca br. w siedzibie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja prasowa pracowników Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego. – Wzrost płacy w DPS to poprawa warunków pracy i podniesienie godności pracownika, który wiele lat pracuje z człowiekiem schorowanym, niekiedy porzuconym i samotnym – podkreśliła Małgorzata Guz, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” DPS Wygnanowice.
 Zapomniane Domy Pomocy Społecznej. Solidarność chce zmiany warunków pracy i wyższych płac
/ fot. NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni Lublin

Przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej Małgorzata Guz przedstawiła bieżącą sytuację, zwracając uwagę na dramatycznie niskie płace pracowników DPS-ów. Podkreślała, że pracownicy Domów Pomocy Społecznej są w bardzo trudnej sytuacji. – Chcemy zmiany warunków pracy w DPS-ach. Pracujemy w sferze budżetowej, wiele grup uzyskało podwyżki płac – o nas zapomniano – zaznaczyła.

– Jesteśmy wynagradzani zgodnie z rozporządzeniem o pracownikach samorządowych – ten system kierowany jest do urzędników, a mimo to my, pracownicy DPS, jesteśmy w tym systemie, z jedną różnicą, pracownicy samorządowi – urzędnicy dostają podwyżki, a my często mieliśmy płace zasadnicze poniżej płacy minimalnej. Do płacy minimalnej równano nam dodatkami – często premią, która jest formą nagrody, a nie wyrównaniem płacy. Wzrost płacy w DPS to poprawa warunków pracy i podniesienie godności pracownika, który wiele lat pracuje z człowiekiem schorowanym, niekiedy porzuconym i samotnym – podkreśliła Małgorzata Guz, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” DPS Wygnanowice.

We wrześniu 2021 roku został powołany Zespół NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim przy Zarządzie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, w którego skład weszło 17 Domów Pomocy Społecznej:

1. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ IM.MATKI TERESY Z KALKUTY

2. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ IM. ŚW. JANA PAWŁA II W KRASNYMSTAWIE

3. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W SURHOWIE

4. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W RUSKICH PIASKACH

5. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W KANIEM

6. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W KRZESIMOWIE

7. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W WYGNANOWICACH

8. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W BOŃCZY

9. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W MATCZYNIE

10. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ  „BETANIA”

11. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ „KALINA”

12. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ IM. ROBA INJA W ŚWIDNIKU

13. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W TEODORÓWCE

14. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W POPKOWICACH

15. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W KOCKU

16. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W OSTROWIE LUBELSKIM

17. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W MAJDANIE WIELKIM.

Zespół rozpoczął prace zmierzające do kompleksowego przygotowania procesu działań związku zawodowego w zakresie koniecznych zmian prawa, które mają znaczenie dla płac, warunków pracy i dalszego, zdecydowanie lepszego finansowo funkcjonowania DPS. Solidarny Zespół został powołany po to, aby pokazać, upublicznić i poprawić bardzo złe warunki płacy i pracy, na które w żaden sposób nie przekłada się stały wzrost PKB w Polsce.

Zespół przygotował żądania płacowe skierowane do dyrektorów DPS. Żądania dotyczą:

– wzrostu płacy zasadniczej pracowników domów w 2022 roku o 1000 zł brutto,

– wzrostu średniej płacy w domu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w każdym roku na poziomie płacy osiągniętej w roku poprzednim.

Na dzień dzisiejszy większość domów wchodzących w skład Zespołu ma spisane protokoły rozbieżności, w kilku domach odbyły się rokowania. W domach, w których pracodawcy nie podjęli rokowań, zapowiedziano skierowanie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

– Przechodzimy w związku z powyższym w kolejny etap trwających sporów zbiorowych. Stanowisko związku zawodowego podtrzymuje wszystkie postulaty zgłoszone pracodawcy. Zdaniem Organizacji Związkowej realizacja zgłoszonych żądań jest konieczna wobec ponad 18-letniej zapaści w systemie wynagradzania pracowników Domów Pomocy Społecznej. Spełnienie żądań przyczyni się bowiem w istotny sposób do poprawy warunków pracy, podwyższenia statusu pracownika domu, a także będzie miała wymierne przełożenie na jego sytuację życiową i materialną. Ponadto w powiecie chełmskim trwają zmiany organizacyjne Domów Pomocy Społecznej w związku z koniecznością zwrotu majątku usytuowanego na terenie jeszcze działającego Domu Pomocy Społecznej w Kaniem. W tymże DPS działa Organizacja Związkowa, która jest stroną do prowadzenia rozmów z pracodawcą, ale ze strony pracodawcy brakuje merytorycznego dialogu, w związku z tym wnosimy za Państwa pośrednictwem apel, by dyrektor DPS w Kaniem i starosta chełmski usiedli ze stroną związkową do uzgodnienia warunków pracowniczych celem zabezpieczenia tychże pracowników – poinformowano na konferencji prasowej.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która odbyła się 27 maja 2022 roku poparła problemy pracowników DPS i opracowała stanowisko nr 8 w zakresie problemów kadrowych i wynagrodzeń pracowników oraz w zakresie problemów organizacyjnych i finansowych Domów Pomocy Społecznej. Powyższe zmiany są konieczne ze względu na trudną sytuację pracowników, zupełnie zapomnianą grupę zawodową, niosącą posługę drugiemu człowiekowi.

– Jednocześnie mamy do czynienia z nierównością – zawody medyczne w DPS są traktowane inaczej niż pozostali przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych, a przecież wszyscy są równi, dlaczego więc w DPS zawód medyczny jest gorzej traktowany? System opracowany dla DPS stał się niewydolny i nie zabezpiecza bieżących potrzeb – brak dotacji, dopłaty przez rodziny, brak zdecydowanych zasad kierowania do DPS. Od wielu lat słyszymy o tym, że nasza sytuacja jest znana, że wszyscy nam współczują, a organy prowadzące i dyrekcja mają związane ręce poprzez ograniczone możliwości, a także system prawny i finansowy. Domy Pomocy Społecznej wymagają natychmiastowych zmian, by uzdrowić cały system funkcjonowania tych jednostek, by zapewnić godziwą płacę pracownikom, godne warunki pracy oraz by nie doszło do wygaszenia Domów Pomocy Społecznej. Dodatkowo DPS-y muszą konkurować z prywatnymi domami, a także z ZOL-ami jako systemem opieki w Polsce. Co otrzymujemy w zamian po wielu latach pracy w DPS? ZASADNICZĄ PŁACĘ BRUTTO NA POZIOMIE OSCYLUJĄCYM W OBRĘBIE PŁACY W WYSOKOŚCI MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA OBOWIĄZUJĄCEGO W NASZYM KRAJU – wskazywali pracownicy DPS-ów województwa lubelskiego.

– Czas to zmienić, czas na docenienie naszej pracy. W Polsce od wielu lat stawia się na politykę senioralną i nowe programy. A województwo lubelskie, jako najbiedniejszy region w Unii Europejskiej, ponoć jest objęty rządowym programem zrównoważonego rozwoju – przypomnieli.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe