Nie tylko Niemcy. Austria również wraca do węgla

W kwietniu 2020 roku w Austrii "wygaszeniu" została poddana ostatnia z tamtejszych elektrowni węglowych. Właściciel zakładu, koncern Verbund zapowiedział przekształcenie elektrowni w rezerwowe źródło ciepła dla mieszkańców Grazu, stolicy kraju związkowego Styria na południu Austrii. Teraz austriacki rząd podjął decyzję o wznowieniu w zakładzie produkcji energii elektrycznej.
Węgiel kamienny Nie tylko Niemcy. Austria również wraca do węgla
Węgiel kamienny / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Appchim Charbon

Decyzję o reaktywacji elektrowni ma wejść w życie natychmiastowo.

Prócz Austrii, reaktywację części elektrowni węglowych ogłosiły także Francja i Niemcy.

Zgodnie z przyjętą przez austriacki rząd strategią odchodzenia od węgla w energetyce, obecnie aż 77 procent produkowanej w Austrii energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (OZE). Najsilniejsza pozycję w austriackim przemyśle energetycznym zajmują elektrownie wodne.

Wojna zmieniła wszystko

Na rok 2022 zostały zaplanowane prace związane z przekształceniem obiektu w zakład produkujący energię elektryczną i cieplną ze spalania gazu ziemnego. Jednak wojna na Ukrainie i związane z nią reperkusje gospodarcze, w postaci ograniczenia przez rosyjski Gazprom dostaw gazu dla partnerów w Austrii, wymusiły na Austrii zawieszenie tego projektu.

Reaktywacji bloków węglowych sprzeciwiali się przede wszystkim austriaccy Zieloni, którzy tworzą koalicyjni rząd wraz z dominująca Austriacką Partią Ludową kanclerza Karla Nehammera.

Prócz wznowienia pracy bloków węglowych, Austria podjęła decyzję o importowaniu energii z Czech, Węgier i Słowacji. Sprowadzana energia ma pochodzić przede wszystkim z tamtejszych elektrowni atomowych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe