Panika w Kaliningradzie. Rosja postanowiła wezwać ambasadora UE

Rosja groźbami postanowiła zareagować na zakaz tranzytu, który ogłosiła niedawno Litwa. Chodzi o przewóz pewnych towarów do Kaliningradu, wśród których są między innymi materiały budowlane. W tej sytuacji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „To pogwałcenie wszystkich zasad. Uważamy to za nielegalne”.
 Panika w Kaliningradzie. Rosja postanowiła wezwać ambasadora UE

Moskwa ma wezwać ambasadora Unii Europejskiej w Moskwie Markusa Ederera.

– Ta decyzja jest naprawdę bezprecedensowa. To pogwałcenie wszystkich zasad. Uważamy to za nielegalne. Sytuacja jest więcej niż poważna… Potrzebujemy poważnej, dogłębnej analizy, aby wypracować naszą odpowiedź – powiedział rzecznik Kremla.

Litwa zdecydowała zablokować transport towarów z Rosji do Kaliningradu, które są objęte sankcjami UE. Są to między innymi materiały budowlane i cement.

– Jeśli tranzyt ładunków między obwodem kaliningradzkim a resztą Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony w najbliższej przyszłości, to Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych – poinformował Pieskow.

W tej sytuacji Rosja ma wezwać ambasadora UE – Markusa Ederera. Taką wiadomość podał gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow.  

– Jest to oczywiście sytuacja, którą można rozwiązać środkami dyplomatycznymi – mówił Alichanow.

Gubernator mówił także o tym, że Rosja mogłaby w tej sytuacji podjąć „dość oczywiste kroki”, które dla Litwy byłyby bolesne. Alichanow dodał również, że bieżąca sytuacja może doprowadzić do gospodarczego uduszenia obwodu kaliningradzkiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe