[WIDEO] „Cała nasza nadzieja jest w głodzie”. Szokujące słowa redaktor naczelnej Russia Today

Jedna z ostatnich wypowiedzi redaktor naczelnej rosyjskiej telewizji Russia Today (RT) może wywoływać szok. Fragmenty ukazujące najbardziej skandaliczną część wypowiedzi możemy znaleźć m.in. w mediach społecznościowych.
Margarita Simonian, redaktor naczelna RT [WIDEO] „Cała nasza nadzieja jest w głodzie”. Szokujące słowa redaktor naczelnej Russia Today
Margarita Simonian, redaktor naczelna RT / Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

– W Moskwie pojawił się bardzo cyniczny dowcip, nawet nie dowcip, tylko okrzyk. Słyszałam go kilka razy od różnych ludzi. Brzmi on tak: „Cała nasza nadzieja jest w głodzie”

– mówi Margarita Simonian, redaktor naczelna RT.

Jej zdaniem powstanie fali głodu wskutek działań wojennych i sankcji przyczyni się do przeorientowania polityki państw zachodnich względem Federacji Rosyjskiej.

– To znaczy, że głód zacznie się teraz, a oni zniosą sankcje i zaprzyjaźnią się z nami, bo zrozumieją, że to konieczne

– twierdzi dziennikarka.

Widmo głodu

Polityka prowadzona przez Kreml wielokrotnie była krytykowana m.in. przez wpływowych przedstawicieli zachodniej części świata polityki. Niemal od początku wojny Rosja blokuje ukraińskie porty, uniemożliwiając eksport zboża. Analitycy zaznaczają, że dotychczas Ukraina była jednym z głównych dostawców produktów rolnych na rynki krajów rozwijających się, zwłaszcza państw afrykańskich, które same nie są w stanie wyprodukować niezbędnej ilości pożywienia, dlatego zmuszone są je importować.

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powyższą politykę nazwał „prawdziwą zbrodnią wojenną” Moskwy.

Obecnie ukraińskie zboże jest eksportowane m.in. Dunajem przez Rumunię. Alternatywną drogę eksportu ma wkrótce utworzyć rząd w Warszawie, udostępniając Ukrainie polską kolej i porty nad Morzem Bałtyckim.

CZYTAJ TEŻ: Zełenski do Unii Afrykańskiej: Afryka jest zakładnikiem Rosji

CZYTAJ TEŻ: Rosyjski dziennikarz sprzedał noblowski medal, aby pomóc dzieciom z Ukrainy

Ludzie prezydenta Władimira Putina upierają się jednak przy stanowisku, że powstały niedobór żywności na rynku światowym to nie jest wina blokady portów, a zachodnich sankcji. Tę narrację kolportują rosyjskie media, m.in. Russia Today, której transmisje są prowadzone w kilku językach.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe