Gen. Timo Kivinen: „Do rosyjskiego ataku przygotowywaliśmy się od dziesięcioleci. Jesteśmy gotowi”

Generał Timo Kivinen, dowódca fińskiej armii, zadeklarował gotowość do ewentualnej wojny z Rosją.
siły zbrojne Finlandii Gen. Timo Kivinen: „Do rosyjskiego ataku przygotowywaliśmy się od dziesięcioleci. Jesteśmy gotowi”
siły zbrojne Finlandii / YouTube: Defence24, screen

– Finlandia od dziesięcioleci przygotowywała się do „rosyjskiego ataku” i jest gotowa stawić opór, jeśli do niego dojdzie – powiedział generał Kivinen w rozmowie z Agencją Reutera.

Kivinen podkreślił między innymi, że jego kraj systematycznie rozwija zdolności obronne „specjalnie dla tego typu operacji wojskowych, które są prowadzone na Ukrainie, z masowym wykorzystaniem siły ognia, sił pancernych i lotnictwa”.

Finlandia w razie wojny jest gotowa wystawić do walki 280 tys. zawodowych żołnierzy, z 870 tys. wyszkolonych rezerwistów. W dodatku na przestrzeni ostatnich lat rządzący z Helsinek nie zdecydowali się na zniesienie zasadniczej służby wojskowej dla mężczyzn.

Wojna na Ukrainie trwa od ponad 100 dni. Wydarzenia na wschodzie Starego Kontynentu doprowadziły do zdecydowanych działań po stronie wielu państw europejskich znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Rosji. Wśród nich jest także wspomniana Finlandia, która z Federacją Rosyjską posiada granicę wynoszącą ponad 1300 km.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe