Sensacyjna decyzja rosyjskiego mistrza świata. Zostaje w Polsce

Jak donosi serwis Sportowe Fakty, mistrz świata na żużlu Artiom Łaguta podjął decyzję, że nie będzie jeździł w lidze rosyjskiej. 
 Sensacyjna decyzja rosyjskiego mistrza świata. Zostaje w Polsce
/ screen YT

- Nie było nawet propozycji jazdy w lidze rosyjskiej, ale nawet gdybym ją otrzymał, to i tak bym odmówił. Swoje zdanie w sprawie obecnej sytuacji już powiedziałem - powiedział w rozmowie dla portalu "Sportowe Fakty" Artiom Łaguta. Jego menadżer Rafał Lewicki również nie pozostawił żadnej wątpliwości w tej kwestii.

- Artiom ma podpisane kontrakty w Polsce i Szwecji i w tych krajach chce jeździć. Żyje w Polsce i z tym krajem wiąże przyszłość - podsumował Lewicki.

Artiom Łaguta - kim jest?

Artiom Grigorjewicz Łaguta to rosyjski żużlowiec, indywidualny mistrz świata z 2021 roku, a także trzykrotny złoty medalista Speedway of Nations, które w latach 2018-2020 wygrywał z reprezentacją Rosji. 

W kwietniu 2020 otrzymał polskie obywatelstwo. W związku małżeńskim z Aveliną Łagutą. Ma z nią dwójkę dzieci.

Od 2008 roku ściga się w polskich ligach. W 2010 roku awansował do przyszłorocznego Grand Prix, wygrywając turniej Grand Prix Challenge w duńskim Vojens. Również w 2010 roku wywalczył tytuł najlepszego juniora w Rosji, zwyciężając z kompletem 15 punktów. W całym cyklu zdobył jednak tylko 28 punktów i szybko się z nim pożegnał. W 2011 był zawodnikiem Włókniarza Częstochowa, w 2012 Polonii Bydgoszcz, w latach 2013–2014 Unii Tarnów, a od sezonu 2015 GKMu Grudziądz. Do rywalizacji w Grand Prix powrócił w 2018 roku i wtedy też po raz pierwszy stanął na podium jednej z rund. Pierwsze zwycięstwo w Grand Prix odniósł 28 sierpnia 2020 roku we Wrocławiu. W tym samym sezonie osiągnął najwyższą średnią biegową w polskiej lidze w karierze (2,479) reprezentując barwy GKMu Grudziądz.

Po sezonie 2020 ogłosił odejście z GKMu Grudziądz. W 2021 został zawodnikiem WTS Sparty Wrocław. Z ta drużyną wywalczył Drużynowe mistrzostwo Polski w 2021 roku. W cyklu Grand Prix 2021 po wyrównanej walce do ostatniej rundy z Bartoszem Zmarzlikiem, wywalczył tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu, wyprzedzając Polaka o 3 punkty. Zwyciężył w aż 5 z 11 rund, w ośmiu z nich stał na podium. Jest pierwszym Rosyjskim IMŚ na żużlu. Po zakończonym sezonie ogłosił podpisanie kontraktu z wrocławską drużyną do 2024 roku. Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę oraz wykluczenie reprezentacji Rosji z FIM ze względów na surowe sankcję którego wszystkich żużlowców rosyjskich dotknęła został zawieszony do odwołania.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe