Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: W Polsce powstanie jeden z wielkich europejskich superkomputerów!

Ależ to jest ważny news dla Polski! Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali wytypowało właśnie pięć miejsc, w których zostaną zainstalowane nowe superkomputery budujące europejską infrastrukturę wielkoskalowego przetwarzania danych. Należy do nich Polska!
Superkomputer Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: W Polsce powstanie jeden z wielkich europejskich superkomputerów!
Superkomputer / Pixabay.com

W Krakowie już pod koniec 2023 roku powstanie system skali mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż najszybszy obecnie superkomputer w naszym kraju i będzie to jedna z najsilniejszych maszyn świata. Zaczniemy tym samym należeć do największych infrastruktur superkomputerowych świata. 

Z kolei w niemieckim Centrum Superkomputerowym Jülich znajdzie się Jupiter, pierwszy europejski komputer o mocy obliczeniowej powyżej 1 Eksaflopsa (10 do potęgi 18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), który w momencie pełnej instalacji stanie się najszybszą maszyną europejską. Warto tu zaznaczyć, że dziś superkomputer Lumi z Finlandii, należący do tej samej sieci co przyszłe polskie urządzenie, to najszybszy i najbardziej efektywny energetycznie superkomputer Europy i trzeci na świecie. Wytypowanie Polski jako miejsca instalacji jednego z systemów europejskich obliczeń wielkiej skali jest ogromnym wyróżnieniem, potwierdzającym nasze krajowe kompetencje w zakresie utrzymania i operacyjnego wykorzystania superkomputerów na światowym poziomie. 
Wpłynie też na ogromną część przeprowadzanych w Polsce badań. Jako ambasador cyfrowej UE uważam, że to była najlepsza możliwa decyzja UE i z wielką dumą ją tutaj udostępniam. Brawa dla naszych naukowców, których lata pracy doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy. Oby tak dalej! 
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe