Siły ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka

– Wojska ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje – powiadomił szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w piątek rano.
 Siły ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka
/ Tysol.pl

– Nasi obrońcy z różnych formacji wojskowych dostali już rozkaz, by odchodzili na nowe bardziej umocnione i tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi

– powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji, opublikowanym w piątek rano w Telegramie.

Hajdaj wyjaśnił, że umocnienia obronne w Siewierodoniecku zostały bardzo zniszczone i obecnie dalsza walka na tych pozycjach „nie ma sensu” i grozi proporcjonalnym wzrostem strat po stronie ukraińskich żołnierzy.

Urzędnik powiedział, że miasto jest pod stałym ostrzałem i jest praktycznie całkowicie zniszczone, m.in. zburzonych lub uszkodzonych jest 90 proc. budynków.

– Przeciwnik przesuwa się z rejonu Zołotego i Toszkiwki w kierunku Lisiczańska i „ma tam pewne sukcesy” – powiedział Hajdaj. Rosjanie, jak dodał, przemieszczają ze Starbobielska w kierunku Lisiczańska sześć zestawów rakietowych Toczka-U.

Bitwa o Siewierodonieck

Przedtem o ukraińskich stratach w regionie Siewierodoniecka donosił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy instytutu wskazywali, że Ukraińcy chcąc uniknąć okrążenia w Lisiczańsku, zmuszeni będą wycofać się z walk o Siewierodonieck.

Jednak zdaniem ośrodka analitycznego wycofanie ze wskazanych miast nie spowoduje przełomu na froncie, a Ukraińcy i tak osiągnęli już swoje cele w bitwie; trwające tam wielotygodniowe walki zmusiły Rosjan do przerzucenia tam znaczących sił, uniemożliwiając postępy na innych odcinkach frontu.

Instytut nie kryje zdumienia faktem, że dla Kremla zdobycie Siewierodoniecka jest celem istotnym nieproporcjonalnie do znaczenia strategicznego miasta.

Ideologiczne zafiksowanie Kremla na zdobyciu Siewierodoniecka, podobnie jak wcześniejsze oblężenie Azowstalu (w Mariupolu), ostatecznie zaszkodzi najpewniej zdolnościom Rosjan do dalszych postępów na Ukrainie

– czytamy w raporcie ISW.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe