Kompromis z UE? Komisja Europejska odbiera Polsce kolejne fundusze

Jak podaje serwis Money.pl, 13 czerwca KE potrąciła z tytułu niewykonania wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej fundusze na łączną kwotę ponad 111 mln euro, czyli ponad 522 mln zł.
gmach Komisji Europejskiej Kompromis z UE? Komisja Europejska odbiera Polsce kolejne fundusze
gmach Komisji Europejskiej / Pixabay.com

Polska ugięła się przed żądaniami instytucji Unii Europejskiej i planuje likwidację Izby Dyscyplinarnej. Szumnie ogłoszony „sukces” kompromisu ws. Krajowego Planu Odbudowy obwarowany jest koniecznością realizacji szeregu kamieni milowych dotyczących, owszem, polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale również wieku emerytalnego, czy… zmiany regulaminu Sejmu.

Ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną ma wejść w życie 14 lipca.

 

Komisja Europejska odbiera Polsce środki

Nie zmienia to jednak nastawienia Komisji Europejskiej, która nalicza kary wymierzone Polsce przez TSUE w kwestii leżącej w wyłącznych prerogatywach państwa narodowego, czyli ustroju sądownictwa – w tym przypadku w kwestii istnienia Izby Dyscyplinarnej. Jako że Polska odmawia płacenia kar, Komisja Europejska odlicza je od funduszy europejskich należnych Polsce.

Według informacji Money.pl Komisja potrąciła środki z dwóch programów – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, finansującego badania, rozwój i innowacje ze środków funduszy strukturalnych, i Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER), mającego na celu wsparcie w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia.

Do tej pory kary miały wynieść 232 miliony euro.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe