Ultimatum Kremla wobec Litwy. Zaskakująca zmiana tonu

– Moskwa jest pełna determinacji w sprawie blokady transportowej Kaliningradu, ale nie będzie się spieszyć z podejmowaniem decyzji – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując sytuację związaną z blokadą Kaliningradu przez Litwę. Trudno nie dostrzec zmiany tonu, która przebija się z tej wypowiedzi; do tej pory Rosja odnosiła się do tej sprawy bardzo ostro.
Rzecznik Kremla Dymitr Pieskow Ultimatum Kremla wobec Litwy. Zaskakująca zmiana tonu
Rzecznik Kremla Dymitr Pieskow / Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Przypomnijmy: na początku tygodnia władze Litwy poinformowały, że od soboty blokują przewóz dużej części dóbr do i z obwodu kaliningradzkiego w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską z powodu inwazji na Ukrainę. 

Komunikat wydany przez Litwinów spotkał się z bardzo ostrą reakcją Rosji. Rosyjskie media donosiły, że FR postawiła Litwie ultimatum w związku z blokadą transportową Kaliningradu.

„Zażądaliśmy od Litwy natychmiastowego zniesienia ograniczeń” – głosi ostre oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Czytaj więcej: Rosyjskie media: Rosja postawiła Litwie ultimatum w związku z blokadą Kaliningradu

Kreml łagodzi ton

Tymczasem najnowsza wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa jest w zaskakująco odmiennym tonie.

Moskwa jest pełna determinacji w sprawie blokady transportowej Kaliningradu, ale nie będzie się spieszyć z podejmowaniem decyzji – powiedział w piątek Pieskow nt. sytuacji Kaliningradu, cytowany przez agencję TASS.

– Analizujemy tę sytuację w sposób bardzo poważny. Za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazujemy nasze [stanowisko – przyp. red.] naszym przeciwnikom. W tej sytuacji mamy całkowitą rację. Niestety, nie są oni już naszymi partnerami, są teraz naszymi przeciwnikami – dodał rzecznik Kremla.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe