Ultimatum Kremla wobec Litwy. Zaskakująca zmiana tonu
Przypomnijmy: na początku tygodnia władze Litwy poinformowały, że od soboty blokują przewóz dużej części dóbr do i z obwodu kaliningradzkiego w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską z powodu inwazji na Ukrainę.
Komunikat wydany przez Litwinów spotkał się z bardzo ostrą reakcją Rosji. Rosyjskie media donosiły, że FR postawiła Litwie ultimatum w związku z blokadą transportową Kaliningradu.
"Zażądaliśmy od Litwy natychmiastowego zniesienia ograniczeń" - głosi ostre oświadczenie rosyjskiego MSZ.
Czytaj więcej: Rosyjskie media: Rosja postawiła Litwie ultimatum w związku z blokadą Kaliningradu
Kreml łagodzi ton
Tymczasem najnowsza wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa jest w zaskakująco odmiennym tonie.
- Moskwa jest pełna determinacji w sprawie blokady transportowej Kaliningradu, ale nie będzie się spieszyć z podejmowaniem decyzji - powiedział w piątek Pieskow nt. sytuacji Kaliningradu, cytowany przez agencję TASS.
- Analizujemy tę sytuację w sposób bardzo poważny. Za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazujemy nasze [stanowisko - przyp. red.] naszym przeciwnikom. W tej sytuacji mamy całkowitą rację. Niestety, nie są oni już naszymi partnerami, są teraz naszymi przeciwnikami - dodał rzecznik Kremla.
Rosyjski samolot przechwycony wieczorem nad Bałtykiem. MON wydał komunikat
Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot

Gen. Wroński: Niemcy i Francuzi nie przyjdą nam z pomocą w sytuacji rosyjskiej agresji

Premier Pakistanu zwrócił się do Trumpa z ważnym apelem ws. Iranu. Jest reakcja Białego Domu

Iran odgraża się USA i wskazuje cel ataku. „Trump, ty też bądź gotowy tej nocy”

