Sąd Najwyższy USA obalił aborcyjny precedens Roe vs. Wade. Żałoba w Planned Parenthood

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. 

Alexis McGill Johnson, szefowa Planned Parenthood, organizacji będącej operatorem największej w USA sieci klinik aborcyjnych, stwierdziła, że zwolennicy dostępu do aborcji nie zamierzają się wycofywać.


 Sąd Najwyższy USA obalił aborcyjny precedens Roe vs. Wade. Żałoba w Planned Parenthood
/ fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

W długo oczekiwanej opinii SN postanowił, że „konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji”, a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płód stanu przeżywalności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd Najwyższy USA zniósł konstytucyjne prawo do aborcji

Planet Parenthood wydało oświadczenieSzefowa Planned Parenthood Alexis McGill Johnson, organizacji będącej operatorem największej w USA sieci klinik aborcyjnych, stwierdziła, że zwolennicy dostępu do aborcji nie zamierzają się wycofywać.Odbierając nam nasze prawo, Sąd Najwyższy i przeciwni aborcji politycy wyzwolili ruch. Jesteśmy ruchem, który nie uznaje kompromisu dotyczącego naszych ciał, naszej godności i wolności. Jesteśmy ruchem, który przyjedzie do każdego ratusza, na każde posiedzenie, do każdej urny, by domagać się równego traktowania. Jesteśmy ruchem, który zrobi wszystko, by zapewnić dostęp do aborcji

– czytamy w wydanym przez McGill Johnson oświadczeniu.

Kobieta dodała, że „odbudujemy i odbierzemy prawo, które jest nasze”.

Z kolei ruch Movement for Black Lives, reprezentujący ponad 50 organizacji zrzeszających czarnoskórych, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego „otwiera drzwi do wprowadzenia ogólnokrajowych zakazów, które będą nieproporcjonalnie krzywdzące dla osób czarnoskórych”.

„Sprawiedliwość reprodukcyjna jest kluczowa dla wolności czarnoskórych, a wszelkie ograniczenia w dostępie do aborcji nieproporcjonalnie szkodzą czarnoskórym kobietom, dziewczętom i osobom transpłciowym” – dodano.

Protest pod Sądem NajwyższymPod budynkiem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie trwa obecnie protest zwolenników jak i przeciwników przerywania ciąży.„Zwolennicy praw do aborcji wyrażali rozpacz i oburzenie – jeden z nich trzymał wyzywający napis: «Będę pomagał i nakłaniał do aborcji» – podczas gdy działacze antyaborcyjni byli wzruszeni zwycięstwem prawnym, na które czekano od dziesięcioleci” – relacjonuje „The Washington Post”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe