Rosjanie usunęli polskie flagi w Katyniu

„W efekcie decyzji strony rosyjskiej usunięto polskie flagi, które znajdowały się na obszarze cmentarza w Katyniu i w Miednoje” – przekazał ekspert ds. wschodnich i autor książki „Operacja Ukraina” Michał Marek.
Cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej  Rosjanie usunęli polskie flagi w Katyniu
Cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej / fot. Alyeksyey Melkin, Public domain, via Wikimedia Commons

Ekspert powołuje się na rosyjskie media – m.in. RIA Novosti oraz kanał na Telegramie o nazwie „Sołowiow”. „Rosja wykorzystała daną decyzję do działań propagandowych, kreując Polskę na państwo fałszujące historię i odpowiedzialne za kryzys w relacjach rosyjsko-polskich” – podkreślił Michał Marek.

„To kolejny w tym tygodniu przykład działań strony rosyjskiej (m.in. z zakresu wojny informacyjnej) odnoszący się do obiektów muzealnych związanych ze skrajnie tragicznymi wydarzeniami historycznymi – wcześniej działania dotyczyły Muzeum Auschwitz” – dodał.

„Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia”

O sprawie pisze także burmistrz Smoleńska Andriej Borysow na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. Według Borysowa decyzję o zdjęciu flagi podjęło Ministerstwo Kultury Rosji.

Borisow opublikował zdjęcie pustego masztu flagowego w Katyniu i napisał: „Wyrażę ogólną opinię. Na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję – o usunięciu polskiej flagi. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe