Jest nowy sondaż. Duża przewaga Zjednoczonej Prawicy. Lewica rośnie

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby Zjednoczona Prawica. Może liczyć na 38 proc. poparcia - czytamy w wynikach najnowszego sondażu przeprowadzonego dla portalu dorzeczy.pl
 Jest nowy sondaż. Duża przewaga Zjednoczonej Prawicy. Lewica rośnie
/ Pixabay.com

Według sondażu niekwestionowanym zwycięzcą wyborów byłaby Zjednoczona Prawica, na którą zamierza zagłosować 38 proc. (-0,5 pkt proc.) respondentów.

Za nią znajduje się Koalicja Obywatelska z wynikiem na poziomie 26,9 proc. (-0,2 pkt proc.). Ostatnie miejsce podium przypada w udziale Lewicy, na którą skłonnych jest zagłosować 11,8 proc. (+0,7 pkt proc.) ankietowanych.

Tuż za podium znajduje się Polska 2050. Poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni deklaruje 8,4 proc. (-0,6 pkt proc.) pytanych wyborców. 

PSL według wyników badania może liczyć na poparcie 6,9 proc. (+0,6 pkt proc.) respondentów.

Ostatnim z ugrupowań, które przekroczyłyby próg wyborczy jest Konfederacja, na którą zamierza zagłosować 5,9 proc. (+0,1 pkt proc.) ankietowanych.

Rozkład mandatów w Sejmie

Pomimo wysokiego wyniku Zjednoczonej Prawicy (ZP), wejście do parlamentu aż sześciu ugrupowań wyraźnie zmieniłoby układ sił. Powyższe wyniki przełożyłyby się na 213 mandatów dla ZP, co oznacza utratę samodzielnej większości. ZP stanęłaby przed alternatywą znalezienia koalicjanta lub rządu mniejszościowego.

Koalicja Obywatelska zdobyłaby 136 miejsc w Sejmie, co oznacza dlań zachowanie statusu największego ugrupowania opozycji.

Lewica może liczyć na 50 mandatów, co oznacza różnicę o 1 na korzyść w stosunku do wyników wyborów z 2019 roku.

Polska 2050 uzyskałaby 31 mandatów.

Najwięcej tracą PSL i Konfederacja, które zdobyłyby kolejno 21 (o 9 mniej) i 8 mandatów (3 mniej) poselskich.

Szacowana frekwencja wyborcza wynosiłaby 55 proc.

CZYTAJ TEŻ: Giertych odniósł się do afery Lisa. Internet nie pozostawił na nim suchej nitki

CZYTAJ TEŻ: Zwrot w polityce Tuska? Poseł: Już wtedy Platforma bardzo mocno dryfowała w lewo

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 czerwca 2022 na próbie 1046 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe