Prezydent Indonezji: zwrócę się do Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w niedzielę, że będzie wzywał władze rosyjskie i ukraińskie do rozpoczęcia dialogu na rzecz budowania pokoju między obydwoma walczącymi krajami. Zapowiedział, że zwróci się do Władimira Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie.
 Prezydent Indonezji: zwrócę się do Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie
/ wikimedia

"Trzeba powstrzymać wojnę i reaktywować globalne łańcuchy dostaw żywności” – powiedział Widodo przed wyjazdem do Niemiec na szczyt państw G7.

Prezydent Indonezji powiedział także, że będzie zachęcał kraje G7 do wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie i znalezienia natychmiastowego rozwiązania globalnych kryzysów żywnościowych i energetycznych.

Z kolei minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi podkreślił, że produkty żywnościowe i nawozowe z Rosji i Ukrainy muszą zostać "ponownie zintegrowane na światowym rynku, pomimo wojny".

"Konieczne jest zabezpieczenie korytarza zbożowego z Ukrainy oraz otwarcie eksportu żywności i nawozów z Rosji. Wszystkie kraje muszą powstrzymać się od działań, które dodatkowo zaostrzają ten kryzys żywnościowy” – oświadczył Marsudi w komunikacie.

Indonezja wcześniej potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraziła wyrazy współczucia dla Ukraińców. Mimo to Widodo w kwietniu odrzucił prośbę Kijowa o wsparcie Ukrainy bronią z Indonezji. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe