Władimir Putin udaje się w pierwszą zagraniczną podróż od wybuchu wojny. Oto kraje, które odwiedzi

Informację o podróży prezydenta Rosji Władimira Putina podała rosyjska państwowa telewizja Rossija 1. Jest to pierwsza podróż zagraniczna polityka od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Władimir Putin udaje się w pierwszą zagraniczną podróż od wybuchu wojny. Oto kraje, które odwiedzi
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Według kremlowskiego kanału, Putin swą podróż zacznie od Tadżykistanu, gdzie ma spotkać się z prezydentem Emomali Rachmonem. Rachmon rządzi krajem od 1994 roku, a jego rządy owiane są oskarżeniami o łamanie praw człowieka. Rosja wspiera kraj w zwalczaniu islamskich ekstremistów powiązanych z Państwem Islamskim.

Następnym państwem, jakie odwiedzi Putin będzie Turkmenistan, gdzie odbędzie się szczyt państw z regionu okalającego Morze Kaspijskie. Obecni mają być przedstawiciele Azerbejdżanu, Iranu oraz Kazachstanu.

Indonezja przeciwna wojnie

Później Władimir Putin powróci do Moskwy, by tam spotkać się z prezydentem Indonezji Joko Widodo. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że polityk zamierza skłonić Putina do zakończenia "specjalnej operacji wojskowej", jak Kreml nazywa działania wojenne na Ukrainie.

– Trzeba powstrzymać wojnę i reaktywować globalne łańcuchy dostaw żywność.

– podkreślił polityk przed wyjazdem na szczyt G7.

W podobnym tonie wypowiadał się szef indonezyjskiego MSZ Retno Marsudi.

– Konieczne jest zabezpieczenie korytarza zbożowego z Ukrainy oraz otwarcie eksportu żywności i nawozów z Rosji. Wszystkie kraje muszą powstrzymać się od działań, które dodatkowo zaostrzają ten kryzys żywnościowy

– apelował Indonezyjczyk.

CZYTAJ TEŻ: Ujawniono zdjęcia ze zdobytego rosyjskiego czołgu. W środku... francuski sprzęt [FOTO]

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie usunęli polskie flagi w Katyniu. Jest reakcja polskiego MSZ

Szef Kremla planuje także odbyć wizytę na Białorusi w dniach 30 czerwca i 1 lipca. Tam weźmie udział w forum z prezydentem kraju Aleksandrem Łukaszenką w ramach Związku Białorusi i Rosji. Organizacja jest ukierunkowana na zacieśnianie współpracy między państwami, a rozwój więzi między państwami wyraźnie przyspieszył od czasu stłumienia protestów na Białorusi.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe