„Ludzie pracy zaprotestowali przeciwko zniewoleniu”. Obchody 42. rocznicy strajku w Tomaszowie Lubelskim

W niedzielę, 26 czerwca br., odbyły się uroczystości miejskie dla uczczenia 42. rocznicy pierwszego protestu robotniczego w Filii WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim.
 „Ludzie pracy zaprotestowali przeciwko zniewoleniu”. Obchody 42. rocznicy strajku w Tomaszowie Lubelskim
/ fot. NSZZ "S" Region Środkowo-Wschodni

Obchody, zorganizowane przez burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego i NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego Oddział w Tomaszowie Lubelskim, rozpoczęła msza św. w Sanktuarium ZNMP pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. W wygłoszonej homilii kapłan nawiązał do historii Solidarności, do sytuacji sprzed 42 laty, kiedy ludzie pracy, w formie strajku, zaprotestowali przeciwko zniewoleniu, poniewieraniu godności, łamaniu prawa pracowniczego i podjęli walkę o godną pracę i płacę.

Po zakończeniu nabożeństwa i udzieleniu błogosławieństwa pod kolumną „Solidarności” na placu przykościelnym grupa byłych pracowników WSK w Tomaszowie z lat 80., przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz Rada Oddziału NSZZ „S” na czele z przewodniczącą Marzenną Chlebowską zapalili znicze.

Następnie uformował się pochód z pocztem sztandarowym NSZZ „S” Oddział Tomaszów Lubelski, który przemieścił się pod pomnik „Solidarności” przy Rynku, gdzie wieńce i wiązanki kwiatów oraz znicze złożyli: władze samorządowe miasta i powiatu, delegacja pracowników WSK, przedstawiciele tomaszowskich placówek kultury oraz delegacja NSZZ „Solidarność” Oddziału Tomaszów Lubelski.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali wiceburmistrz Renata Miziuk, wicestarosta Jarosława Korzenia oraz Leszek Rosik, pierwszy przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Filii WSK Tomaszów, który podkreślił znaczenie tego protestu jako zorganizowanej formy oporu i sprzeciwu w odpowiedzi na bezprawie komunistycznej władzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe