Coraz mniej Polaków żyje w skrajnej nędzy. Dzięki 500+ rodziny wychodzą z ubóstwa

Jak podaje portal bankier.pl, z badań GUSu wynika, że odsetek Polaków żyjących poniżej granicy ubóstwa jest coraz mniejszy, zaś w 2016 roku zanotowano największy spadek. Przyczyną poprawy jakości życia najbiedniejszych Polaków jest program 500+ i poprawa koniunktury na rynku pracy.
 Coraz mniej Polaków żyje w skrajnej nędzy. Dzięki 500+ rodziny wychodzą z ubóstwa
/ screen YT

Odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji, czyli niezdolnych do zaspokojenia potrzeb, które nie mogą być odłożone w czasie wynosił w 2015 roku 6,5%. W roku 2016 natomiast 4,9%


- podaje redaktor bankier.pl Robert Szklarz.

Badania pokazują, że skrajne ubóstwo wciąż najbardziej dotyka rodziny wielodzietne. W gospodarstwach domowych z trójką dzieci jego zasięg wyniósł 4,7%, jednak wśród rodzin powyżej 4 dzieci było to aż 14%. Mimo to obie grupy zanotowały największą poprawę sytuacji materialnej - w obu przypadkach zanotowano spadek skrajnego ubóstwa o 4%, co można wyjaśnić programem 500+. 

Warto zaznaczyć, że w 2016 roku program 500+ był dopiero wdrażany i świadczenia nie były wypłacane przez cały rok. Można zatem spodziewać się, że ostateczny wpływ programu na zasięg ubóstwa nie został jeszcze w pełni odnotowany w badaniach GUSu. Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość i spodziewać się dalszego spadku zasięgu ubóstwa, gdyż coraz lepsza sytuacja na rynku pracy i rozwój gospodarki sprawia, że dane za 2017 r. będą prawdopodobnie jeszcze lepsze.

źródło: bankier.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe