Finlandia i Szwecja w NATO? Jest deklaracja polskiego rządu

Polski rząd wyraził zgodę na dołączenie do NATO Finlandii oraz Szwecji. Kwestia ubiegania się obu wspomnianych państw wyraźnie wybrzmiała po agresji Rosji na Ukrainę.
 Finlandia i Szwecja w NATO? Jest deklaracja polskiego rządu
/ YouTube

 – Tak jak zapowiadaliśmy, polski rząd wspiera aspiracje dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Dzisiaj pierwszy ważny krok ws. dołączenia tych państwo do NATO – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

– W tej chwili w Madrycie odbywa się szczyt NATO. Liczymy, że zapadną pozytywne decyzje, ale kraje członkowskie muszą wyrazić wstępne zgody. Dzisiaj taka zgoda ze strony Rady Ministrów została wyrażona i przekazana. Gdyby państwa NATO zgodziły się na akcesję Finlandii i Szwecji, nastąpi wyrażenie zgody w formie ustawy i ratyfikacja zgodnie z procedurami – powiedział rzecznik rządu.

– Od samego początku polski rząd wspierał aspiracje Finlandii i Szwecji. Uważamy, że po agresji Rosji na Ukrainę rozszerzenie się NATO jest gwarancją bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności w basenie Morza Bałtyckiego. Liczymy na to, że ostateczne decyzje sfinalizują się w formie członkostwa obu tych krajów w NATO – dodał.

W sprawie dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO pewne zastrzeżenia zgłaszała Turcja. Chodzi tu o embargo na niektóre typy uzbrojenia, które oba wspomniane państwa nałożyły względem Turcji. Kolejnym ważnym aspektem dla Ankary jest odcięcia się Sztokholmu i Helsinek od organizacji, które Turcy uważają za terrorystyczne.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe