Białoruś otrzyma Iskandery z głowicami atomowymi? Kreml zabiera głos

Dmitrij Pieskow zabrał głos w sprawie pogłosek o zamiarach Kremla przekazania Białorusi rakiet Iskander z głowicami nuklearnymi.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka Białoruś otrzyma Iskandery z głowicami atomowymi? Kreml zabiera głos
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka / president.gov.by

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że rozmowy pomiędzy Władimirem Putinem a prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką nie dotyczyły ewentualnego przekazania Republice Białorusi rakiet z jądrowymi głowicami.

Iskandery dla Białorusi?

– Putin nie mówił o tym (o dostarczeniu głowic nuklearnych – przyp. red.). Mówili o środkach, które technicznie są w stanie przenosić różne rodzaje broni

– stwierdził Pieskow.

W czasie wizyty prezydenta Białorusi w Petersburgu Putin zapowiedział, że jego partnerzy z Mińska otrzymają najnowsze wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M oraz specjalnie przystosowane samoloty szturmowe SU-25. Warto podkreślić, że sprzęt jest zdolny do przenoszenia głowic atomowych.

O możliwości rozmieszczenia broni nuklearnej na terytorium Białorusi ostrzegał m.in. szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Legutko ostrzega: Niemcy mogą naciskać na Ukrainę, by zakończyć konflikt nawet przez wymuszenie ustępstw

CZYTAJ TEŻ: Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA: Biden ogłosi długoterminowe zwiększenie sił w Europie

Konstytucja Białorusi nadaje krajowi status neutralnego i wolnego od broni nuklearnej. W lutowym referendum obywatele opowiedzieli się jednak za zmianami ustawy zasadniczej, a jedną z poprawek jest zdjęcie z Republiki Białorusi statusu państwa wolnego od broni atomowej.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe