Sensacyjne doniesienia! „Jest porozumienie z Turcją, (…) podczas tego szczytu decyzja o wejściu Finlandii i Szwecji do NATO!”

Z wpisów korespondent TVP w Brukseli Dominiki Ćosić wynika, że zawarto porozumienie z Turcją i podczas tego szczytu zapadnie decyzja o wejściu Finlandii i Szwecji do NATO. 
Rozmowy premier Szwecji Magdaleny Andersson i prezydenta Turcji Recepa Erdogana przed szczytem NATO, Madryt, Hiszpania, 28 czerwca 2022 r.  Sensacyjne doniesienia! „Jest porozumienie z Turcją, (…) podczas tego szczytu decyzja o wejściu Finlandii i Szwecji do NATO!”
Rozmowy premier Szwecji Magdaleny Andersson i prezydenta Turcji Recepa Erdogana przed szczytem NATO, Madryt, Hiszpania, 28 czerwca 2022 r. / PAP/EPA/Henrik Montgomery/TT

„Jeśli się potwierdzą spekulacje medialne, a @jensstoltenberg zaraz zaczyna konferencję prasową i jest porozumienie z Turcją, to podczas tego szczytu byłaby decyzja o wejściu Finlandii i Szwecji do NATO! (…) Mamy to!” – napisała Ćosić na Twitterze we wtorek po południu. Po chwili poinformowała, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Turcji Recep Erdoğan ogłosili, że doszło do porozumienia z Turcją ws. przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO.

Stoltenberg: Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

– Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik (w NATO) nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) – powiedział Stoltenberg w pierwszym dniu szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

– Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji – dodał. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe