Szczyt NATO: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i kanclerzem Scholzem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
 Szczyt NATO: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i kanclerzem Scholzem
/ PAP/EPA/JUANJO MARTIN / POOL

W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania NATO na najbliższą dekadę.

W nocy z wtorku na środę Kumoch poinformował dziennikarzy, że prezydent Duda rozmawiał w kuluarach z prezydentem USA Joe Bidenem, a później z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

„Rozmawiamy o tym w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę” – przekazał prezydencki minister, podkreślając, że rozmowy są „bardzo konstruktywne”.

„Jednocześnie wszyscy są pod wrażeniem sukcesu negocjacji między Turcją a Finlandią i Szwecją” – dodał Kumoch. Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

We wtorek wieczorem – przekazał Kumoch – polski przywódca odbył także rozmowę z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern.

W środę Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej. Zaplanowane są także spotkania dwustronne z: prezydentem Korei Południowej Yoon Suk–yeolem oraz premierem Australii Anthonym Albanese.

Z Madrytu Aleksandra Rebelińska (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe