Minister Ziobro zapowiada „projekt cofający likwidację polskiego górnictwa”

– Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa – poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (P) Minister Ziobro zapowiada „projekt cofający likwidację polskiego górnictwa”
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (P) / PAP/Aleksander Koźmiński

Jak wskazał Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie, „Polacy niemal każdego dnia słyszą, że cena węgla bije rekordy”.

– Alarmistyczne tony nie są wydumane, nie są kreacją polskich polityków, ale są realnym, zaglądającym Europie w oczy scenariuszem, wynikającym z narastającego konfliktu, wojny, jaką Putin wywołał atakiem na Ukrainę, i wojny energetycznej, ekonomicznej, która uderza bezpośrednio w UE i nasz kraj

– mówił.

Ziobro: Bruksela forsuje doktrynę sprzyjającą Berlinowi i Moskwie

Lider Solidarnej Polski przypomniał, że jego ugrupowanie sprzeciwiało się „forsowanej przez Brukselę doktrynie będącej realizacją strategii porozumienia między Berlinem a Moskwą, czyli handlu rosyjskim gazem z korzyścią dla rosyjskiej i niemieckiej gospodarki, ale z ogromnym ryzykiem dla polskiej gospodarki”.

– Dziś sytuacja jest dramatyczna, Europa poszukuje węgla w różnych częściach świata, a Polska, która węglem stoi, poszukuje węgla w Kolumbii, Wenezueli, Indonezji

– zaznaczył Ziobro.

Zdaniem lidera SP potrzebne są więc „szczególne działania, które cofną niekorzystne rozwiązania z takim zapałem forsowane jeszcze przez rząd PO-PSL z Donaldem Tuskiem na czele”.

Zastrzegł, że Solidarna Polska nie jest przeciwnikiem odwoływania się do „zielonej energii”.

– Mamy jednak świadomość, że w tych warunkach geograficznych, w których przychodzi nam żyć, „zielona energia” nigdy nie może być i nie będzie w sposób skuteczny zastępować głównego zasobu energetycznego naszego państwa, którym może być albo węgiel – i powinien być węgiel – albo gaz, jeśli byłby dostępny, albo atom, którego perspektywa zbudowania sięga wielu, wielu lat

– mówił Ziobro.

Kowalski: Polsce potrzeba inwestycji w polskie wydobycie

Jak przekazał, dlatego jego ugrupowanie przedstawi „projekt ustawy związany z bezpieczeństwem energetycznym Polski, który będzie miał na celu odwrócenie tych trendów i decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa i który pozwoli na bardzo rozległe, intensywne inwestowanie w polskie górnictwo, w polskie wielkie zasoby węgla oraz w polską energetykę węglową”.

Z kolei poseł SP Janusz Kowalski uzupełnił, że zarząd jego ugrupowania podjął decyzję o zgłoszeniu takiego projektu ustawy, który ma „otworzyć szybką ścieżkę inwestycyjną w polskie górnictwo węgla kamiennego i brunatnego”.

– Dziś rzeczywiście to, czego najbardziej Polsce potrzeba, to inwestycje w polskie wydobycie, tak, aby dla milionów polskich rodzin węgla nie brakowało

– mówił. Jak dodał, chodzi także o otwarcie drogi do zatrudnienia większej liczby górników.

Ziobro przypomniał, że „o tym projekcie będziemy dyskutować już na najbliższej Radzie Ministrów zwołanej na wniosek Solidarnej Polski” w czwartek. W zeszłym tygodniu Ziobro informował, że na specjalnym spotkaniu rząd będzie debatować nad kwestią energetyki węglowej i ewentualnym powołaniu specjalnego pełnomocnika ds. wielkich inwestycji węglowych.

Natomiast minister w KPRM Michał Wójcik zaznaczył, że „SP konsekwentnie kontestuje politykę klimatyczną UE”.

– Dziś w Polsce musi się odbyć poważna debata, i to na wniosek SP, taka debata szczera, konkretna musi się odbyć. Także i my przedstawimy więc swoją propozycję jako SP

– zaznaczył.

– Ufam, że te nasze pomysły, które w większych szczegółach chcemy zaprezentować podczas Rady Ministrów, zyskają zrozumienie i poparcie PiS i premiera Mateusza Morawieckiego

– powiedział Ziobro.

Przedstawiciele Solidarnej Polski przekazali, że nowe regulacje częściowo powinny zacząć obowiązywać jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym, aby „zapewnić Polakom spokojną zimę, a jednocześnie surowiec dla polskich domów na najbliższe lata”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Co to za język? Tusk o oczyszczaniu Polski z brudu Wiadomości
Co to za język? Tusk o "oczyszczaniu Polski z brudu"

Szef PO Donald Tusk podczas spotkania w Krośnie Odrzańskim zobowiązał się do tego, że jego formacja "oczyści Odrę". To ma wymiar praktyczny dotyczący Odry, ale ma też wymiar uniwersalny, symboliczny, bo trzeba Polskę oczyścić z tego brudu – brudu materialnego i brudu w polskim życiu publicznym – mówił Tusk.

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał” Wiadomości
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał”

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał i nie należy wzbraniać się przed tym, że trzeba będzie zademonstrować siłę, albo na jakimś etapie w przyszłości jej użyć. Jest to wręcz kopernikański przewrót w myśleniu białoruskiej opozycji. Wcześniej, jeśli takie pomysły się pojawiały, to ich autorzy byli szufladkowani jako prowokatorzy i osoby chcące zaszkodzić, a nie pomóc” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz nie pamięta rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Wiadomości
Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał wpływ na decyzję o umorzeniu podatku w wysokości 47 mln euro prywatnemu bankowi Warburg. Scholz zaprzeczył by doszło do wykorzystania „wpływów politycznych” i dodał, że rozmów z głównym podejrzanym, szefem banku Christianem Oleariusem „nie pamięta”.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe