Turcja zmienia zdanie ws. Finlandii i Szwecji. Tak Biden odpowiedział Erdoğanowi

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem za jego „przywództwo” w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
 Turcja zmienia zdanie ws. Finlandii i Szwecji. Tak Biden odpowiedział Erdoğanowi
/ fot. PAP / EPA / Juan Carlos Hidalgo

Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy

– powiedział Biden podczas spotkania z tureckim prezydentem w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.

Odniósł się w ten sposób do wtorkowego porozumienia trójstronnego, wedle którego Turcja zgodziła się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO m.in. w zamian za obietnicę ekstradycji Kurdów podejrzewanych o terroryzm.

Erdogan stwierdził, że decyzje o wzmocnieniu obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęte podczas madryckiego szczytu są w dużej mierze zasługą Bidena i jego "pionierskiej" postawy. Zapowiedział też, że Turcja "otworzy korytarze", które pozwolą na eksport zbóż z ukraińskich portów blokowanych przez Rosję.

Jak zasugerowała administracja Bidena, jednym z tematów rozmów przywódców ma być sprzedaż myśliwców F-16 dla Turcji. Ankara ubiega się o zmodernizowane wersje samolotów po tym, jak USA wycofały Turcję z programu myśliwców najnowszej generacji F-35. Przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander stwierdziła w środę, że "USA w pełni popierają modernizację floty F-16" i trwają pracę nad kontraktem w tej sprawie.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu odrzucił jednak sugestie, że zgoda na sprzedaż samolotów ma związek z wycofaniem przez Turcję weta w sprawie Finlandii i Szwecji. Sprzedaż musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Kongres.

My niczego Turcji nie oferowaliśmy, a Turcja o nic nie prosiła – zapewnił urzędnik podczas briefingu dla dziennikarzy podczas szczytu NATO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe