Blokada Kaliningradu się nie utrzyma? Zaskakujące informacje: „Niemcy szukają kompromisu”

Berlin chce jednak, by Unia wyłączyła obwód kaliningradzki z uchwalonych już sankcji wobec Rosji.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Blokada Kaliningradu się nie utrzyma? Zaskakujące informacje: „Niemcy szukają kompromisu”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Od 17 czerwca na mocy sankcji nałożonych przez UE tranzyt przez Litwę do Kaliningradu został mocno ograniczony. Sankcje wobec Rosji uniemożliwiają transport żelaza, stali i metali do Kaliningradu przez kraje UE. Rosyjska enklawa korzystała dotąd z litewskich kolei oraz dróg.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kaliningrad wściekły. Litwa zablokowała transport

Berlin szuka kompromisu?

Według nieoficjalnych informacji Reutera Berlin chce jednak, by Unia wyłączyła obwód kaliningradzki z uchwalonych już sankcji wobec Rosji.

Dlatego też urzędnicy europejscy, przy wsparciu Niemiec, szukają kompromisu, aby rozwiązać jeden z wielu konfliktów z Moskwą – twierdzi anonimowy rozmówca Agencji Reutera.

Niemcy mają uważać, że jeśli nie uda się rozwiązać tego konfliktu, to Moskwa może użyć siły militarnej, by wywalczyć korytarz lądowy do rosyjskiej enklawy. Berlin ma obawiać się także o żołnierzy Bundeswehry stacjonujących na Litwie w ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślono również, że Niemcy są również w dużym stopniu uzależnione od importu rosyjskiego gazu i w przypadku ewentualnej eskalacji sporu, byłyby narażone na zmniejszenie przepływu tego surowca.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe