Ujawniono, o czym prezydent Indonezji porozmawia z Putinem. Przedtem spotkał się z Zełenskim

W czwartek 30 czerwca do Moskwy przybył prezydent Indonezji Joko Widodo. Wiadomo, że w jego rozmowie z prezydentem Putinem ma pojawić się temat wojny na Ukrainie i ewentualnego zawieszenia konfliktu - informuje "The Guardian".
Prezydent Indonezji Joko Widodo Ujawniono, o czym prezydent Indonezji porozmawia z Putinem. Przedtem spotkał się z Zełenskim
Prezydent Indonezji Joko Widodo / PAP/EPA/Sean Gallup / POOL

Jak tłumaczy brytyjska gazeta, przywódca Indonezji ma apelować o zawieszenie broni, a przede wszystkim o umożliwienie eksportu zboża z Ukrainy. Ukraina była jednym z kluczowych dostawców pszenicy na rynek Indonezji, dlatego blokada eksportu zboża szybko wywołała znaczące podwyżki cen w gospodarce wyspiarskiego kraju.

Indonezja podkreśla, że w kwestii wojny na Ukrainie stara się zachować neutralne stanowisko. Nie potępiła Rosji jako agresora, w kwietniu odmówiła zagłosowania za rezolucją ONZ dot. zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka. Prezydent Widodo gościł w środę u prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i obiecał przekazanie w jego imieniu wiadomości dla Kremla.

Szczyt G20 a Putin

Indonezja ma być tegorocznym gospodarzem szczytu G20, na którym ma pojawić się także Władimir Putin. Ta wiadomość wywołałą oburzenie części uczestniczących polityków, a kiedy prezydent USA Joe Biden zagroził bojkotem spotkania, Widodo zaproponował zaproszenie na szczyt także prezydenta Zełenskiego. 

Rosja wstrzymywała się od dłuższych komentarzy ws. ewentualnego udziału prezydenta Ukrainy w szczycie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził tylko, że Rosji "niewiele będzie interesować, czy on [Zełenski – przyp. red.] będzie sobie chodził gdzieś tam z boku, czy nie".

– Teraz bez Zełenskiego nie można się nigdzie obejść. Oni [władze w Kijowie – przyp. red.] są obsesyjni i natrętni

– twierdził Ławrow. Jego wypowiedź cytuje rosyjska agencja TASS.

CZYTAJ TEŻ: Politycy żartowali z nagiego torsu Putina. Padła mocna odpowiedź Rosjanina

CZYTAJ TEŻ: Biden ujawnił, co powiedział Putinowi


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe