Będzie rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiającą Stany Zjednoczone?

Na najbliższym posiedzeniu Parlament Europejski ma debatować nad wyrokiem Sądu Najwyższego USA ws. aborcji – informuje portal dorzeczy.pl.
Parlament Europejski Będzie rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiającą Stany Zjednoczone?
Parlament Europejski / Wikipedia - Diliff/ CC BY-SA 3.0

W zeszły piątek Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok w sprawie Roe v. Wade, który dotychczas gwarantował federalne prawo do aborcji. Sąd uznał, że dotychczasowe orzecznictwo w sprawie było błędne i musi zostać unieważnione. W wyniku decyzji Sądu Najwyższego kwestia legalności aborcji leży teraz w gestii poszczególnych stanów, co stanowi zielone światło do dalszego ograniczania procederu aborcji w bardziej konserwatywnych stanach.

"Krok wstecz"?

Wyrok Sądu Najwyższego wywołał oburzenie wśród części zachodniej klasy politycznej. Przeciwko niemu wypowiedzieli się m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który twierdził, że jest to "krok wstecz". Emmanuel Macron posunął się nawet do twierdzenia, że aborcja jest "podstawowym prawem", które "musi być chronione". Swojego rozżalenia decyzją sądu nie krył także prezydent USA Joe Biden, który ocenił, że moment ogłoszenia decyzji SN "to smutny dzień dla sądu i kraju". Twierdził, że wskutek wyroku SN "zdrowie i życie kobiet w tym kraju jest zagrożone". Podkreślmy, że Joe Biden jest katolikiem.

"Chcę wyrazić solidarność z kobietami, którzy wolności są podważane przez Sąd Najwyższy USA"

– ubolewał Macron.

O planach Parlamentu Europejskiego (PE) poinformował europoseł Zdzisław Krasnodębski.

"Parlament Europejski nie szanuje prawa Sądu Najwyższego USA do interpretacji amerykańskiej konstytucji"

– ocenia polityk.

W kolejnym wpisie dodał, że PE szanuje prawo i sądy tylko wtedy, kiedy służą jego ideologii.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Co to za język? Tusk o oczyszczaniu Polski z brudu Wiadomości
Co to za język? Tusk o "oczyszczaniu Polski z brudu"

Szef PO Donald Tusk podczas spotkania w Krośnie Odrzańskim zobowiązał się do tego, że jego formacja "oczyści Odrę". To ma wymiar praktyczny dotyczący Odry, ale ma też wymiar uniwersalny, symboliczny, bo trzeba Polskę oczyścić z tego brudu – brudu materialnego i brudu w polskim życiu publicznym – mówił Tusk.

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał” Wiadomości
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał”

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał i nie należy wzbraniać się przed tym, że trzeba będzie zademonstrować siłę, albo na jakimś etapie w przyszłości jej użyć. Jest to wręcz kopernikański przewrót w myśleniu białoruskiej opozycji. Wcześniej, jeśli takie pomysły się pojawiały, to ich autorzy byli szufladkowani jako prowokatorzy i osoby chcące zaszkodzić, a nie pomóc” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz nie pamięta rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Wiadomości
Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał wpływ na decyzję o umorzeniu podatku w wysokości 47 mln euro prywatnemu bankowi Warburg. Scholz zaprzeczył by doszło do wykorzystania „wpływów politycznych” i dodał, że rozmów z głównym podejrzanym, szefem banku Christianem Oleariusem „nie pamięta”.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe