Katastrofa notowań Gazpromu na giełdzie w Moskwie. Akcje w godzinę straciły 30% i pociągnęły całą giełdę w dół

Rosyjski koncern gazowy Gazprom obiecał akcjonariuszom wypłatę rekordowej dywidendy w wysokości 1,2 biliona rubli. Wypłata dywidendy miała mieć związek z wysokimi zyskami koncernu w dobie wysokich cen gazu. Jednak podczas dorocznego zgromadzenia, tu większość posiada rosyjski skarb państwa, postanowili nie wypłacać dywidendy, w wyniku czego akcje Gazpromu na giełdzie w Moskwie runęły w dół.
Spadek Katastrofa notowań Gazpromu na giełdzie w Moskwie. Akcje w godzinę straciły 30% i pociągnęły całą giełdę w dół
Spadek / Pixabay.com

Decyzję uzasadnia się kosztami realizacji projektu inwestycyjnego polegającego na gazyfikacji Rosji (ok. 40% Rosjan nie ma dostępu do gazu), koniecznością przygotowania do zimy i opłacenia podniesionych podatków (niedawno „Kommiersant” informował, że państwo rosyjskie zamierza obłożyć Gazprom ogromnym podatkiem ze względu na wysokie ceny gazu na światowych rynkach). – Akcjonariusze uznali, że w obecnej sytuacji wypłata dywidendy za 2021 r. jest niewłaściwa – skomentował Famil Sadygov, wiceprezes Gazpromu.

Rynek poczuł się jednak zaskoczony decyzją, w wyniku czego na otwarciu notowań moskiewskiej giełdy w czwartek akcje runęły 30% w dół. Potem ich kurs nieco się poprawił i ostatecznie wartość akcji spadła o 25%. Główny indeks moskiewskiej giełdy tracił po 5 godzinach handlu 7%.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe