IMGW ostrzega przed trąbą powietrzną. „Ostrzeżenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia”

W piątek przez cały dzień będzie pogodnie i gorąco z lokalnymi burzami – powiedział dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski. Na zachodzie kraju i Pomorzu możliwe są trąby powietrzne.
 IMGW ostrzega przed trąbą powietrzną. „Ostrzeżenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia”
/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

W piątek w ciągu dnia zachmurzenie będzie słabe i umiarkowane. Najchłodniej będzie na Wybrzeżu do 25 st. C, a na południowym – wschodzie do 37 st. C.

"Na zachodzie kraju oraz w rejonie Pomorza i Kujaw niewykluczone są trąby powietrzne, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności"

– podkreślił dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski. W ciągu dnia wiatr będzie słaby i umiarkowany, w trakcie burz porywisty do 90 km/h, lokalnie do 130 km/h. W nocy z piątku na sobotę strefa burz przesunie się nad wschodnią część kraju, a od zachodu będzie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Apogeum upałów

Alert trzeciego stopnia przed upałami wydano dla województwa podkarpackiego, lubelskiego, a także dla części województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. IMGW przewiduje, że temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 34 do 37 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 22 st. C.

Dla pozostałej części kraju obowiązuje alert drugiego stopnia przed upałami, co oznacza, że temperatura maksymalna w dzień może wynieść tam od 30 do 34 st. C, a lokalnie w piątek do 35 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 20 st. C.

Z kolei alerty trzeciego stopnia przed burzami z gradem wydano dla części województw: łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami grad. Możliwe, że na tych obszarach będą tworzyły się trąby powietrzne.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe