Otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego

W Muzeum-Zamku w Łańcucie otwarto 23 czerwca 2022 r. Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” – Roman Jakim, przewodniczący ZR, i Bogumiła Stec-Świderska, z-ca przewodniczącego ZR.
 Otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego
/ fot. arch. ZR Rzeszowskiego NSZZ "S"

Otwarte Centrum jest nowoczesnym, multimedialnym miejscem, usytuowanym w odnowionych budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni, w których turyści będą mogli nie tylko obejrzeć wystawy, ale także używać wielu zmysłów, w tym dotyku, bowiem tradycyjna forma zwiedzania odchodzi powoli do lamusa. Teraz turyści na multimedialnych prezenterach znajdą się nie tylko informacje i ciekawostki z życia mieszkańców Zamku, ale także liczne gry. Zainteresowani będą mogli np. rozpalić ogień w oranżeryjnym wirtualnym piecu czy samodzielnie dobrać kreację dla eleganckiej damy. Zwiedzający poznają także np. tajniki zamkowej kuchni a nawet zatańczą menueta na multimedialnej podłodze, wzorowanej na posadzce z Sali Balowej łańcuckiej rezydencji. W dniu otwarcia atrakcją był pokaz repliki balonu braci Montgolfier i osoby w kostiumach stylizowanych na XVIII-wieczne.

W realizacji projektu udział wzięła m.in. Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie, która jest również przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W Oranżerii, w ramach wystaw multimedialnych, opracowała i zrealizowała materiał historyczny dotyczący: uczty i balów w XVIII wieku; instrumentów muzycznych ze zbiorów łańcuckiego muzeum; akcesoriów kobiecego stroju. Ponadto współtworzyła i współrealizowała scenariusz dotyczący jednego dnia z życia kobiety oraz podróży księżnej Izabeli Lubomirskiej.

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego można zwiedzać od piątku 24 czerwca, w dniach od poniedziałku do niedzieli. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Muzeum-Zamek w Łańcucie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe