Izrael reaguje na skandaliczną wypowiedź ukraińskiego ambasadora o Banderze. Padły mocne słowa

„Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi” – komentuje skandaliczną wypowiedź ukraińskiego ambasadora ambasada Izraela w Berlinie.
 Izrael reaguje na skandaliczną wypowiedź ukraińskiego ambasadora o Banderze. Padły mocne słowa
/ fot. Pixabay

W rozmowie opublikowanej w środę na kanale YouTube niemiecki dziennikarz Tilo Jung rozmawiał z ambasadorem Ukrainy w Niemczech Andrijem Melnykiem m.in. o jego stosunku do Stepana Bandery, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, jest odpowiedzialna za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Na uwagę, że w latach 1943-44 Ukraińcy „dokonywali masakr na Polakach” Melnyk odpowiedział:

– Tak, i podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczne słowa Andrija Melnyka. Jest reakcja ukraińskiego MSZ

Nie ma dowodów na to, że oddziały Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. Bandera nie był w to zaangażowany. (...) Gdyby był zbrodniarzem wojennym, byłby sądzony po wojnie przez trybunał w Norymberdze, ale nic takiego się nie zdarzyło – mówił także Melnyk.

– Nie chodzi o to, czy Bandera zabijał Żydów osobiście. Ale są dowody, że robili to jego ludzie – podkreślał dziennikarz. – Nie ma żadnych dowodów na to. I dlatego nie będę się od tego [swoich poglądów – przyp. red.] odcinać – przekonywał Melnyk.

Ambasada Izraela reaguje

Do wypowiedzi Andrija Melnyka odniosła się ambasada Izraela w Berlinie.

„Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi”

– napisano w oświadczeniu opublikowanym przez izraelską placówkę dyplomatyczną w mediach społecznościowych.

„Stwierdzenia ambasadora nie tylko podważają wartości, które wszyscy cenimy i w które wierzymy, ale także podkopują odważną walkę narodu ukraińskiego o życie zgodnie z wartościami demokratycznymi”

– dodano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe