Belka mówił o „podwyższeniu VAT do europejskiego maksimum”. Premier odpowiada

– Dla nich metodą na walkę z kryzysem jest przenieść go na barki zwykłych ludzi – mówił zapytany o słowa byłego szefa NBP Marka Belki premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki Belka mówił o „podwyższeniu VAT do europejskiego maksimum”. Premier odpowiada
Mateusz Morawiecki / fot. PAP / Darek Delmanowicz

Marek Belka, europoseł wybrany z list Koalicji Europejskiej, mówił na antenie TVN24 o „zacieśnianiu pasa”. Przekonywał, że wkrótce może okazać się konieczne ochładzanie koniunktury w gospodarce Polski, a skutecznym środkiem do realizacji powyższego celu ma być m.in. podwyżka podatków.

– W pewnym momencie trzeba będzie podnieść podatki, ponieważ żeśmy niedawno obniżali podatki, czyli już żeśmy obniżyli podatki dochodowe. To będzie trzeba podnieść VAT do maksimum, czyli maksimum europejskie to jest 25 proc. – powiedział Belka.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Podnieść VAT do maksimum!”. Polityk opozycji przedstawia kontrowersyjny plan gospodarczy

Morawiecki odpowiada

W sobotę serwis polskatimes.pl opublikował fragmenty wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu został zapytany o słowa byłego prezesa NBP ws. podwyżki podatku VAT do europejskiego maksimum.

Nie planujemy żadnych podwyżek. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment

– powiedział Morawiecki.

Jak dodał, „dla nich metodą na walkę z kryzysem jest przenieść go na barki zwykłych ludzi”. – My natomiast od samego początku tworzymy strategię właśnie mając na uwadze bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin – stwierdził.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe