Pożyczka a kredyt – różnice i podobieństwa

Chcąc pozyskać dodatkowe środki finansowe, których brakuje Ci na jakieś wydatki, możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki. Jeśli nie wiesz, na które z tych dwóch rozwiązań się zdecydować, świadomość podobieństw i różnic pomiędzy nimi powinna być dla Ciebie dużym ułatwieniem w podjęciu optymalnego wyboru. Dlatego zachęcamy do lektury artykułu, w którym opisujemy odmienności i zbieżności pomiędzy kredytami i pożyczkami.
 Pożyczka a kredyt – różnice i podobieństwa
/ fot. pixabay.com

Instytucja wypłacająca środki

Podstawowa różnica pomiędzy pożyczkami a kredytami dotyczy instytucji, które je wypłacają. O ile bowiem zarówno pożyczki, jak i kredyty mogą być udzielane przez banki, o tyle prywatne firmy pożyczkowe, które funkcjonują na rynku jako zwykłe spółki, nie mają prawo do udzielania kredytów. Podmioty z sektora pozabankowego dysponują możliwością udzielania wyłącznie pożyczek – wiele z nich można znaleźć na stronie https://sowafinansowa.pl/rankingi/ranking-chwilowek-bez-bik/.

Przepisy prawa

Fakt, że pożyczki są udzielane przez firmy pozabankowe, a kredyty przez banki, wiąże się z tym, że oba produkty podlegają odrębnym regulacjom prawnym. Podczas gdy kredyty są objęte prawem bankowym i nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), pożyczki zawiera się na podstawie przepisów prawa cywilnego. Podobieństwo polega na tym, że również firmy pożyczkowe są kontrolowane przez KNF.

Procedury formalne

Nie da się ukryć, że kredyt w banku znacznie trudniej otrzymać niż pożyczkę w prywatnej firmie, nawet jeśli parametry obu produktów są identyczne. W placówkach bankowych obowiązują bardziej rygorystyczne procedury biurokratyczne, które wymagają przedstawienia relatywnie dużej liczby dokumentów. Z kolei czas oczekiwania na decyzję kredytową może wynosić nawet kilka-kilkanaście dni. Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczek, które są objęte znacznie mniejszą liczbą formalności, a w niektórych przypadkach środki w ich ramach można otrzymać nawet w ciągu kilkudziesięciu minut po złożeniu wniosku. Jeśli więc szczególnie zależy Ci na czasie, zdecyduj się na pożyczkę.

Oprocentowanie

Jak można sprawdzić w serwisie sowafinansowa.pl, pożyczki oferowane przez firmy z sektora pozabankowego są znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty. RRSO produktów pozabankowych osiąga niekiedy horrendalne wartości wynoszące nawet kilkaset procent, z łatwością można znaleźć zaś kredyty, w przypadku których wskaźnik ten wynosi kilkanaście procent. Jeżeli zatem liczą się dla Ciebie przede wszystkim warunki finansowe, zdecyduj się na zaciągniecie kredytu.

Wymagania w stosunku do klienta

Podobnie jak procedury formalne, tak i wymagania kredytowe dotyczące sytuacji finansowej i zarobków klienta są znacznie większe w bankach niż w firmach pożyczkowych, w których o wiele łatwiej otrzymać pożyczkę.

Maksymalna wysokość dostępnej kwoty

Pod tym względem również przewagę mają kredyt, w ramach których można liczyć na wyższe sumy niż te oferowane przez firmy pożyczkowe. Podczas gdy pożyczka opiewa z reguły na maksymalnie 20-30 tys. zł, wartość standardowego kredytu może osiągnąć nawet kilkakrotność tej kwoty. Jeśli natomiast interesuje Cię pożyczka na spłatę rachunków, zachęcamy do zapoznania się z wartościowymi informacjami na ten temat pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-zaplate-rachunkow/.

Czas na zwrot środków

To kolejna kwestia, pod względem której lepiej zdecydować się na kredyt niż na pożyczkę. Zadłużając się w banku, można bowiem liczyć nawet 10-letni termin zwrotu środków. Dla porównania, przy pożyczce zamyka się on maksymalnie w kilku latach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe