Kazachstan chce zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy i gazu. Jest gotowa koncepcja nowych korytarzy transportowych

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew chce, by jego kraj zastąpił Federację Rosyjską w roli eksportera ropy i gazu do UE.
Kasym-Żormat Tokajew Kazachstan chce zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy i gazu. Jest gotowa koncepcja nowych korytarzy transportowych
Kasym-Żormat Tokajew / fot. CC BY 4.0 / Kremlin.ru / Wikimedia Commons

W poniedziałek prezydent Kazachstanu odbył rozmowę z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Według informacji podanych przez służby prasowe kazachskiego przywódcy „Kazachstan jest gotowy wykorzystać swój potencjał węglowodorowy do ustabilizowania sytuacji na rynkach światowych i europejskich”.

– Kazachstan mógłby wnieść swój wkład, odgrywając rolę w rodzaju „rynku buforowego” między Wschodem a Zachodem, Południem a Północą

– powiedział Tokajew i podkreślił, że jest zaniepokojony grożącym kryzysem energetycznym.

Prezydent Kazachstanu wzywa UE

Kasym-Żomart Tokajew wezwał także Unię Europejską do opracowania alternatywnych korytarzy transportowych. Takich, przez które surowce energetyczne mogłyby być dostarczane do krajów członkowskich UE z pominięciem Rosji.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie czerwca, po tym, jak Tokajew zadeklarował, że jego kraj nie uzna samozwańczych republik ludowych, Moskwa zmniejszyła, a następnie całkowicie zatrzymała transport kazachskiej ropy przez terminal naftowy portu w Noworosyjsku.

Decyzja o stworzeniu alternatywnych korytarzy transportowych byłaby tym samym próbą uniezależnienia się Kazachstanu od Federacji Rosyjskiej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe