Były senator PO: "Przyznanie Polsce przez Ukrainę Doniecka brzmi mocno humorystycznie"

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy przedstawił mapę ukazującą, którą część Ukrainy będą mogły odbudować polskie firmy. Decyzja Ukraińców budzi wśród niektórych komentatorów w Polsce swego rodzaju konsternację.
 Były senator PO:
/ PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE

– Planujemy osiągnąć cud gospodarczy w trakcie i po zakończeniu wojny z Rosją; agresor musi zapłacić za niesprowokowany atak – powiedział we wtorek w Szwajcarii, na specjalnej konferencji dot. odbudowy Ukrainy premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

Polityk przedstawił także trzyetapowy plan odbudowy Ukrainy. Pierwszy odpowiadałby za najpilniejsze potrzeby i obejmował prace, które mogą zostać wykonane, nawet jeżeli wojna będzie trwać. Drugi to „szybka odbudowa”, a po niej miałaby być zrealizowana długofalowa faza odbudowy.

Ukraiński premier zadeklarował, że Polska wraz z Włochami mogłaby odegrać kluczową rolę w odbudowie obwodu donieckiego.

Czytaj więcej: Premier Ukrainy przedstawił mapę odbudowy. Jaki region przypadł Polsce?

Konsternacja w Polsce

Choć niektórzy twierdzą, że Polsce przypadł bardzo wymagający obszar, który da firmom bardzo duże możliwości i wyzwania – obwód doniecki to najgęściej zaludniony obszar Ukrainy – to trudno nie zauważyć, że Polska być może w ogóle nie będzie miała co odbudowywać. Donieck został w praktyce utracony przez Ukrainę już w 2014 roku i jest obecnie pod kontrolą tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, zależnego od Rosjan samozwańczego tworu, uznawanego tylko przez Rosję i Białoruś. 

"Do końca wojny lub planu pokojowego daleko a Ukraina już ogłasza 750 $ mld plan odbudowy kraju. Ma to być ponoć finansowane z konfiskaty rosyjskich aktywów!? A przydzielenie Polsce wraz z Włochami, zajmowanego przez Rosję od 2014 regionu Doniecka, brzmi mocno humorystycznie…" - komentuje na Twitterze były senator PO i adwokat, Robert Smoktunowicz.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe