Putin zaprosił do Moskwy Xi Jinpinga. Nie takiej odpowiedzi się spodziewał

Jak donosi japoński dziennik "Yomiuri" powołując się na źródła dyplomatyczne w Pekinie, przywódca Chin Xi Jingping miał odmówić Władimirowi Putinowi wizyty w Moskwie. 
 Putin zaprosił do Moskwy Xi Jinpinga. Nie takiej odpowiedzi się spodziewał
/ kremlin.ru - Wikipedia CC BY-SA 4.0

Xi Jingping odmawia wizyty w Moskwie

Władimir Putin już od dawna zabiega o wizytę Xi Jinpinga w Moskwie. Przyjazd przywódcy światowego mocarstwa do Rosji byłby mocnym sygnałem dla całego świata, że Kreml nie jest izolowany na arenie międzynarodowej, a także znakomitym paliwem dla machiny propagandowej Rosji. Wszystko wskazuje jednak na to, że Władimir Putin musi obejść się smakiem, a Jingping w najbliższym czasie nie zjawi się w Moskwie.

Jak podaje japoński dziennik "Yomiuri" powołując się na pekińskie źródła dyplomatyczne, Putin zaprosił Jingpinga do Moskwy podczas rozmowy telefonicznej 15 czerwca. Rosyjski przywódca otrzymał jednak dość mocną odpowiedź. Chiński prezydent miał odmówić stwierdzając, że w najbliższym czasie trudno będzie mu odwiedzić Moskwę ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i nowe ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Warto odnotować, że Xi Jingping nie odbył żadnej zagranicznej wizyty od stycznia 2020 roku. Jak wskazuje japoński dziennik, chiński przywódca ze względu na zbliżający się Kongres Komunistycznej Partii Chin (który ma odbyć się jesienią tego roku) nie zamierza wykonywać żadnych gwałtownych ruchów zarówno w polityce krajowej, jak i międzynarodowej. Obecnie wszystko wskazuje na to, że Jingping podczas kongresu zostanie wybrany sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin na kolejną, trzecią już kadencję.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe