[wideo] Masowe protesty rolników w Holandii. Policja ostrzelała ciągnik z protestującym rolnikiem. „Nowy poziom demokracji”

Do coraz większych niepokojów dochodzi w Holandii, gdzie zaostrza się spór holenderskiego rządu z rolnikami. Farmerzy od poniedziałku protestują przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu, blokując centra dystrybucyjne supermarketów i autostrady. Do sieci trafiło nagranie wideo, na którym widać funkcjonariuszy policji strzelających w kierunku jadącego ciągnika.
 [wideo] Masowe protesty rolników w Holandii. Policja ostrzelała ciągnik z protestującym rolnikiem. „Nowy poziom demokracji”
/ screen video Twitter

Holandia: Protesty rolników paraliżują kraj

Blokady centrów dystrybucyjnych sieci supermarketów, prowadzone przez rolników w Holandii, sprawiły, że na półkach w sklepach zaczyna brakować towarów – alarmują holenderskie media. W niektórych sieciach nie da się już kupić nabiału i warzyw. 

 – Domagamy się odblokowania naszych centrów i zdecydowanych działań policji – powiedział Marc Jansen, dyrektor Centralnego Biura ds. Handlu Żywnością (CBL), cytowany przez portal NOS. Jansen ostrzegał w poniedziałek, że blokada spowoduje niedobory podstawowych produktów, takich jak pieczywo, warzywa, owoce i mleko.

Teraz okazuje się, że miał rację. Jak informują media, we wtorek, w wielu miejscach kraju konsumenci zauważają w supermarketach puste półki. „Zaczyna brakować świeżych produktów, takich jak nabiał czy warzywa” – podaje NOS.

Jak informuje portal RTL Nieuws, we wtorek po południu zablokowanych było jeszcze siedem punktów zaopatrujących m.in. sieci Lidl i Aldi. W poniedziałek blokowanych było 20 centrów.

Z kolei pod koniec czerwca kraj sparaliżował protest dziesiątek tysięcy rolników, którzy traktorami zmierzali na miejsce demonstracji przeciwko polityce rządu. Jadący wolno rolnicy zablokowali autostrady w całym kraju.

Czytaj więcej: [FOTO] Holandia: Kraj sparaliżował protest dziesiątek tysięcy rolników przeciwko polityce ekologicznej

Dantejskie sceny

Do sieci trafiają filmiki z protestów. Na jednym z nagrań zobaczyć można, jak rolnik w okolicach Heerenveen podjął próbę ominięcia traktorem policyjnej blokady. W odpowiedzi funkcjonariusz otworzył w kierunku pojazdu ogień.

Służby poinformowały, że w zdarzeniu nikt nie został ranny. Uszkodzony został jednak traktor, a jego kierowca został ujęty przez policjantów.

 

 

Z udostępnionych w sieci nagrań wynika, że do protestów dołączają rybacy, którzy zablokowali niektóre porty.

 

 

Z kolei na poniższym nagraniu można zaobserwować, jak rolnicy rozrzucają obornik na budynkach rządowych i blokują autostrady za pomocą traktorów.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe