„Może się okazać, że lipcowy poziom inflacji będzie niższy niż w czerwcu”

– Dużą rolę w niższej inflacji może odegrać znacząca promocja na rynku paliw, wprowadzona przez Orlen. Rynek za tym podąża. Jeśli to doprowadzi do spadku cen paliw w lipcu o 2–3% (w porównaniu z czerwcem), to może się okazać, że lipcowy poziom inflacji będzie niższy niż w czerwcu – powiedział w Poranku „Siódma9” Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
 „Może się okazać, że lipcowy poziom inflacji będzie niższy niż w czerwcu”
/ pxfuel.com

– W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, gdzie nadal rosną ceny surowców energetycznych (gaz ziemny), ceny ropy są stabilne, a ceny artykułów rolnych stabilizują się, to myślę, że jest szansa na stabilizację inflacji w najbliższych miesiącach – mówił Piotr Bujak, którego zdaniem od lipca inflacja może powoli zacząć spadać.

– Dużą rolę może w tym odegrać znacząca promocja na rynku paliw, wprowadzona przez Orlen. Rynek za tym podąża. Jeśli to doprowadzi do spadku cen paliw w lipcu o 2–3% (w porównaniu z czerwcem), to może się okazać, że lipcowy poziom inflacji będzie niższy niż w czerwcu – mówił rozmówca Karola Gaca.

– Bardzo silnym zewnętrznym szokom nie da się przeciwdziałać. Wiele zostało zrobione (obniżki VAT, akcyzy na nośniki energii i żywność). Po stronie Banku Centralnego są największe podwyżki stóp procentowych od ponad 20 lat. Trudno oczekiwać, żeby władze fiskalne/monetarne mogły zrobić jeszcze więcej – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”, odpowiadając na pytanie o to, jak przeciwdziałać inflacji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe